W naszym klimacie to las jest najbogatszym i najbardziej złożonym ekosystemem, to nasz naturalny sprzymierzeniec w walce ze zmianami klimatycznymi. Fundacja Las Na Zawsze sadzi i chroni lasy po to, żeby mogły przetrwać w niezmienionej strukturze i wspierać przyszłe pokolenia.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, swój Las Na Zawsze stworzyli pracownicy drogerii Natura. Na leśnej działce o powierzchni prawie 10 tys. mkw. posadzili ponad tysiąc sadzonek: jesionów, dębów, leszczyn, wiązów i kalin.
Jak las Natury zmienił się po roku od posadzenia? – Patrząc na las, który wspólnie zasadziliśmy, można odnieść wrażenie, że nic się z nim nie dzieje, nie widać młodych pędów drzewek, nie ma skoku wzrostu, teren wygląda trochę tak, jakby czas się zatrzymał – tłumaczy Anna Derda z Fundacji Las Na Zawsze. – Jednak to tylko pozorny widok lasu, bo prawdziwe przemiany na początku dzieją się pod ziemią. To właśnie korzenie są pierwszym systemem, na którym skupiają się młode drzewka i krzewy.
Młode drzewa, po posadzeniu z tzw. gołym korzeniem, w pierwszej kolejności inwestują swoje siły życiowe w odbudowanie systemu korzeniowego. To dla nich priorytet, bo za pomocą korzeni pobierają z gleby wodę i składniki odżywcze potrzebne do życia. Po wykopaniu ze szkółki i posadzeniu, przez 2-3 lata odbudowują system korzeniowy. Po tym czasie dopiero rozpoczyna się intensywny wzrost części nadziemnej. Przez pierwsze lata przyrosty roczne na gałązkach mogą mieć zaledwie 1-2 cm długości, natomiast po dobrym zakorzenieniu już 5-15 cm.
– W przyjmowanie się sadzonek nie ingerujemy, gdyż las to nie ogród. Tu pozostawiamy sprawy w rękach sił natury. Mamy nadzieję, że po okresie umacniania się systemów korzeniowych, Las Na Zawsze Natura będzie z roku na rok coraz bardziej bujny, dziki i różnorodny. Bo to właśnie w różnorodności siła – mówi Anna Derda. – Nasza Fundacja działa, żeby oddawać ziemię naturze. Biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie to las jest najbogatszym i najbardziej złożonym ekosystemem, to właśnie lasy postanowiliśmy wspierać. Dziś sadzimy i chronimy lasy po to, żeby mogły przetrwać w niezmienionej strukturze. Dzięki temu, że Lasów Na Zawsze nie można wycinać, mają szansę rozwijać się naturalnie, czyli – zdrowo. Las ma wiele dobroczynnych funkcji, absorbuje dwutlenek węgla, magazynuje wodę, oczyszcza powietrze z pyłów, obniża temperaturę i podnosi wilgotność powietrza.
Do tej pory w całej Polsce udało się posadzić 36 Lasów Na Zawsze, Fundacja robi to dwa razy w roku.
– Las to nasz naturalny sprzymierzeniec w walce ze zmianami klimatycznymi. Wpływa też znakomicie na nasze zdrowie. W dzisiejszych czasach daje nam momenty odpoczynku od zgiełku i chwilę wytchnienia – mówi Anna Derda. – Nasza Fundacja działa, by lasom odwdzięczyć się w podobny sposób. Dać im odetchnąć od wszechobecnej antropopresji i po prostu pozwolić im dziczeć.