2024-06-28
Zmarszczki to problem, który prędzej czy później dotyczy wszystkich. I choć starzenie się jest czymś zupełnie naturalnym i nie powinno być przyczyną zmartwień, spójrzmy prawdzie w oczy. Mając możliwość spowolnienia tego procesu, zapewne większość z nas skorzystałaby z takiej opcji. Pytanie więc brzmi - czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Kluczowy jest zdrowy tryb życia i odpowiednia pielęgnacja. Sprawdź, jak na dłużej zachować młody oraz promienny wygląd.
Co to jest kolagen i jak może przyczynić się do walki z oznakami starzenia?
Kolagen to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, będąca budulcem wielu narządów. Z wiekiem jednak zdolność do jego produkcji spada, czego objawem są oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, problemy ze stawami i kłopoty z krążeniem.
To produkowane przez organizm białko stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich, a jednocześnie jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen jest swoistym spoiwem, które łączy ze sobą komórki – jest on budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówek oka.
Nie bez powodu nazywany jest białkiem młodości, gdyż substancja ta wspomaga między innymi:
- utrzymanie gładkości, elastyczności, dobrego napięcia i nawilżenia skóry;
- prawidłowe funkcjonowanie stawów bez dolegliwości bólowych;
- szybsze gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości;
- zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, co usprawnia krążenie krwi.
Kolagen chroni również narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek czy wątroba, tworząc wokół nich warstwę zabezpieczającą. Odgrywa też istotną rolę w układzie immunologicznym, wspierając obronę organizmu przed drobnoustrojami, toksynami oraz nowotworowymi zmianami komórkowymi.
Jednak wraz z wiekiem obniża się zdolność organizmu do produkcji kolagenu – oznacza to, że w pewnym momencie więcej komórek kolagenu obumiera, niż jest wytwarzanych.
fot. shutterstock
Jakie rodzaje kolagenu są najskuteczniejsze w walce ze zmarszczkami?
Marzysz o gładkiej, młodzieńczej skórze bez zmarszczek? Zastanawiasz się, jaki rodzaj kolagenu będzie dla Ciebie najskuteczniejszy? Kolagen do picia, kolagen rybi, kolagen w tabletkach – który wybrać? Podpowiadamy.
Kolagen do picia to prawdziwa rewolucja. Wygoda i skuteczność w jednym. Możesz dostarczać swojej skórze cenne białko w najprostszy możliwy sposób. Wystarczy, że dodasz go do swojego ulubionego napoju i gotowe.
A może kolagen rybi? Jego popularność rośnie w zawrotnym tempie i nic dziwnego. Kolagen rybi jest uważany za jeden z najlepiej przyswajalnych rodzajów kolagenu. Jego struktura zbliżona jest do ludzkiego kolagenu — co czyni go wyjątkowo efektywnym. Może właśnie tego potrzebuje Twoja skóra, by odzyskać młodzieńczy blask?
Kolagen w tabletkach to z kolei klasyka gatunku! Łatwe do aplikowania, zawsze pod ręką, idealne do codziennego uzupełniania diety w cenne białko. Ale czy tabletki mogą być równie skuteczne jak kolagen do picia? To wszystko zależy od składu konkretnego produktu.
Najlepszy kolagen na zmarszczki, na twarz? Czy istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Chcesz szybkie i wygodne rozwiązanie? Postaw na kolagen do picia. Preferujesz tradycyjne metody? Wybierz tabletki.
Jednak nie tylko forma decyduje o efekcie końcowym. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na typ kolagenu i jego przyswajalność. Kolagen polecany na redukcję zmarszczek i poprawę kondycji skóry to przede wszystkim kolagen typu I.
Ale, chociaż kolagen typu II wzmacnia strukturę stawów i tkanki łącznej, a typu III naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne, to one również mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry.
fot. shutterstock
Przewodnik po suplementach kolagenowych – co warto wiedzieć przed zakupem?
Kolagen jest składnikiem niezwykle popularnym i często wykorzystywanym w suplementacji. Jego rola w utrzymaniu zdrowej skóry, stawów, kości i włosów jest dobrze udokumentowana.
Niestety, niedobór kolagenu przynosi wiele negatywnych konsekwencji dla całego organizmu. Zanim jednak zdecydujesz się na regularne stosowanie suplementów kolagenowych, warto zastanowić się nad ich bezpieczeństwem i sprawdzić ewentualne przeciwwskazania do stosowania.
A są nimi m.in.:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroby nerek i wątroby,
- przyjmowanie konkretnych leków,
- zaburzenia autoimmunologiczne,
- niektóre choroby skóry,
- problemy żołądkowo-jelitowe.
Jednak badania naukowe przeprowadzone w celu oceny bezpieczeństwa suplementów kolagenowych przynoszą optymistyczne rezultaty.
Przeważająca większość dostępnych na rynku produktów jest uważana za bezpieczne do spożycia, o ile będą stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, a produkcja kolagenu przebiega w kontrolowanych warunkach.
Kolagen w kremach vs. kolagen w kapsułkach. Co lepiej działa na zmarszczki?
Cząsteczki kolagenu znajdujące się w kosmetyku do twarzy są zbyt duże, by skóra mogła je zaabsorbować. Nie oznacza to jednak, że kremu czy serum z kolagenem nie warto używać. Już po jednorazowym zastosowaniu produktu można zauważyć delikatne ujednolicenie cery i wypełnienie drobnych zmarszczek.
W tym przypadku kolagen działa jak klej, który napina skórę. Poza tym pielęgnacja twarzy kremem czy innego rodzaju kosmetykiem, w którego składzie pojawił się kolagen, pomaga przywrócić skórze blask i jednolity koloryt.
Natomiast regularne stosowanie suplementów z kolagenem, może pomóc redukować zmarszczki i pozytywnie wpłynąć na zdrowie, co zostało potwierdzone badania naukowymi.
fot. shutterstock
Porady dotyczące stosowania kolagenu w codziennej diecie i pielęgnacji skóry
Wpływ kolagenu w codziennej diecie jest niebagatelny. Regularne stosowanie wzbogaconych o niego suplementów i kosmetyków pozwala dłużej cieszyć się młodą, elastyczną i piękną skórą.
Produkty takie są w stanie w pewien sposób uzupełnić ubytki tego białka, przywrócić nawilżenie i jędrność skóry. To jak kolagen wpływa na skórę, widać już po kilku tygodniach stosowania produktów na jego bazie.
W zależności od tego, z jakim problemem się zmagamy, zobaczymy inne efekty. Dla jednych będzie to spłycenie zmarszczek, dla drugich redukcja przebarwień, dla jeszcze innych – poprawa kolorytu cery.
Wszystko to dzieje się za sprawą naturalnych funkcji tej substancji. Ze względu na zdolność do głębokiego regenerowania skóry i normalizacji wydzielania łoju, zauważalny jest również wpływ kolagenu na trądzik.
Twarz przestaje się nadmiernie przetłuszczać, blizny potrądzikowe stają się wygładzone, a stany zapalne złagodzone.
Jakich innych składników warto szukać w produktach z kolagenem?
Badacze z Katedry Chemii Biomateriałów i Kosmetyków UMK mieszali kolagen m.in. z poliwinylopirolidonem i polialkoholem winylowym.
– W naszej katedrze, wspólnie z prof. Timmem Wessem pracującym wtedy na University of Stirling, połączyliśmy kolagen z chitozanem i wykazaliśmy, że mieszanina uzyskuje lepsze właściwości przede wszystkim mechaniczne, zachowując biozgodność – mówi prof. Sionkowska.
Następnie do kolagenu można było inkorporować, czyli dołączać, różne cząstki, m.in. hydroksyapatytu, magnetyczne, srebra i w ten sposób otrzymywać kompozyty o właściwościach biobójczych bądź magnetycznych.
Przez to, że sam kolagen jest bardzo drogi, wytworzenie z niego biomateriałów i wprowadzenie ich na rynek medyczny jest trudne i długotrwałe.
W kosmetologii jest nieco inaczej - w produktach kolagenu jest niewiele. Można również używać różnego rodzaju kolagenu. Najczystszy i najlepszy dla badaczy jest ten ze ścięgna ogona szczura.