Jedzenie keto diety na talerzuJedzenie keto diety na talerzu
Na kolację również zaleca się spożywanie białka i warzyw o niskiej zawartości węglowodanów / fot. Brooke Lark on Unsplash

2024-09-20

Pierwsze skojarzenie z hasłem dieta keto? Najpewniej człowiek o imponującej muskulaturze, wchodzący do siłowni. Tymczasem dieta ketogeniczna, bo tak brzmi jej pełna nazwa, to dobrze funkcjonująca dieta medyczna, stosowana np. u pacjentów z padaczką lekooporną.

Dieta ketogenna jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu, niskiej zawartości węglowodanów i odpowiedniej dla wieku ilości białka oraz kalorii w spożywanych posiłkach. Cukier jest całkowicie zakazany.

Na czym polega dieta keto i dla kogo jest przeznaczona?

Jak funkcjonuje organizm na diecie keto? Człowiek na tradycyjnej diecie jako podstawowe źródło energii zużywa glukozę. Dieta ketogenna, poprzez dostarczenie dużej ilości tłuszczu, a znikomej ilości węglowodanów, imituje stan organizmu w czasie głodzenia. 

W organizmie zachodzą wtedy zmiany metaboliczne, które sprawiają, że po wykorzystaniu własnych rezerw glukozy (co następuje w ciągu 12-24 godzin od zaprzestania spożywania węglowodanów i cukrów), sięga on po zapasy tłuszczów, traktując je jako źródło energii. 

Wskutek przemian chemicznych powstają kwasy tłuszczowe i ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas β-hydroksymasłowy, które dobrze przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i tam zastępują glukozę w przemianach metabolicznych, m.in. związanych z produkcją energii w komórkach nerwowych.

łosoś na talerzufot. micheile henderson on Unsplash

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogenna jest uboga w produkty zbożowe, znacznie ogranicza spożycie owoców i warzyw, a także produktów nabiałowych, co może prowadzić do różnych niedoborów w organizmie. Dlatego konieczne jest stosowanie suplementacji składników mineralnych oraz witamin, czasem też innych środków, które zaleca dietetyk.

Na śniadanie w diecie keto zaleca się spożywać posiłki bogate w tłuszcze i białka, takie jak jajka sadzone na boczku lub omlet z warzywami. Typowy obiad dla osoby na diecie ketogenicznej często składa się z białka, źródła tłuszczu oraz warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak szpinak, sałata, brokuły, kalafior, cukinia, szparagi, brukselka, jarmuż, a także warzywa kapustne. 

„Ketoniarze” jedzą np. grillowanego kurczaka z warzywami pieczonymi w oliwie z oliwek, pieczonego łososia z brokułami i masłem, stek z sałatą z awokado i orzechami. Kluczowe jest unikanie składników wysokowęglowodanowych, takich jak ziemniaki, makaron czy chleb, oraz dbanie o odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, które dostarczają energii w diecie ketogenicznej.

Na kolację również zaleca się spożywanie białka (np. mięso, ryby) i warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, często podawanych z dużą ilością zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek czy awokado. 

Dieta ketogeniczna jest znana z tego, że może sprzyjać utracie masy ciała, głównie poprzez indukcję stanu ketozy – opisanego wcześniej mechanizmu polegającego na tym, że organizm spala tłuszcz zamiast węglowodanów.

W diecie ketogenicznej zabronione jest spożywanie cukru, natomiast dozwolone są zamienniki cukru, takie jak ksylitol czy erytrytol, ponieważ nie zwiększają one poziomu cukru we krwi. Jednak należy korzystać z nich z umiarem.

Dieta keto jest uznawana za skuteczną metodę odchudzania, bo często prowadzi do zmniejszenia apetytu i naturalnego obniżenia spożycia kalorii. Jednak nie jest powszechnie wiadome, że dieta ketogenna jest też niefarmakologiczną metodą terapii padaczki lekoopornej.

awokado i mięso na talerzufot. Jennifer Burk on Unsplash

Jak dieta keto wpływa na życie osób z epilepsją?

Epilepsja (inaczej padaczka) jest przewlekłym zaburzeniem czynności mózgu i najczęstszą chorobą układu nerwowego u dzieci. Około 75 proc. przypadków zachorowań ujawnia się jeszcze przed 19. rokiem życia, z czego najwięcej już w okresie niemowlęcym. 

By zmniejszyć liczbę wyniszczających mózg napadów padaczkowych, wykorzystuje się farmakoterapię. Jednak w przypadku 4 na 10 pacjentów mamy do czynienia z padaczką lekooporną, na którą leki nie działają.

Wówczas można zacząć stosować dietę ketogenną – badania wskazały, że ma ona bardzo wysoką skuteczność w przypadku pacjentów z padaczką lekooporną: u ponad połowy leczonych nią dzieci obserwuje się zmniejszenie liczby napadów o ponad 50 proc., u 1/3 redukcja napadów jest większa niż 90 proc., a u ok. 10-15 proc. dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów.

Jednak trzeba pamiętać, że wówczas dieta keto staje się medyczną terapią żywieniową i nie można jej traktować nonszalancko:  - Dieta ketogenna nie jest sposobem odżywiania, lecz uznaną metodą leczenia padaczki, która musi być stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza neurologa i doświadczonego dietetyka, nigdy „na własną rękę”. 

Skład diety musi być precyzyjnie wyliczony indywidualnie dla każdego dziecka w zależności od wieku, masy ciała, aktywności oraz rodzaju schorzenia. Dietę ketogenną, szczególnie u małych pacjentów (do 3. r.ż.), dzieci ze znacznymi zaburzeniami neurorozwojowymi oraz odżywianymi przez PEG (przezskórna endoskopowa gastrostomia) można prowadzić także opierając się na żywności specjalnego przeznaczenia medycznego – wyjaśnia dr n. med. Magdalena Dudzińska, ordynator Oddziału Neurologii Dziecięcej ZSM w Chorzowie.

I dodaje: – Dieta ketogenna jest stosowana już od ponad stu lat. Wielu epileptologów traktuje ją jako jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia padaczki lekoopornej, ponieważ wpływa nie tylko na zmniejszenie liczby napadów padaczkowych, ale także na poprawę funkcjonowania dzieci, a w rezultacie oddziałuje na ich rozwój. 

U około 80 proc. pacjentów stosujących tę metodę terapii obserwuje się bowiem poprawę koncentracji i zdolności uczenia się, lepsze wyniki rehabilitacji, poprawę zachowania oraz snu – podsumowuje ekspertka.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down