brzoskwinia cała i brzoskwinia przecięta na półbrzoskwinia cała i brzoskwinia przecięta na pół
Brzoskwinie warto jeść nie tylko ze względu na ich walory smakowe, gdyż są źródłem wielu cennych składników odżywczych / fot. omid haqsheno on Unsplash

2024-08-05

Słodkie i soczyste brzoskwinie z sadu trafiają nie tylko na stół, ale też do kosmetyków. Ich składniki odżywcze sprawiają, że mają zbawienny wpływ na skórę, zwłaszcza suchą i dojrzałą.

Właściwości brzoskwiń

Brzoskwinie są bogate głównie w witaminę A, C i E, kwasy organiczne (w tym kwasy AHA) i składniki mineralne, m.in. potas, cynk i magnez.

Nie brakuje w nich także błonnika, który świetnie wspomaga pracę jelit i pomaga w walce z zaparciami.

Owoce składają się głównie z wody, dlatego są niskokaloryczne (jedna brzoskwinia to ok. 50 kcal) i świetnie nawadniają organizm.

Świeże brzoskwinie mają również niski indeks glikemiczny (35), więc nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.

Należy jednak uważać na brzoskwinie suszone i w zalewie, których kaloryczność jest większa, a indeks glikemiczny wyższy.

Najwięcej cennych substancji w brzoskwiniach znajduje się w skórce, dlatego nie powinno się obierać owoców.

brzoskwinie w skrzynkachfot. Wren Meinberg on Unsplash

Kto powinien jeść brzoskwinie?

Brzoskwinie są zalecane w codziennej diecie każdemu, ale z uwagi na ich właściwości niektórzy powinni spożywać je częściej.

Brzoskwinie działają moczopędnie, więc nie może ich zabraknąć w diecie osób borykających się z problemami układu moczowego.

Świetnie, w naturalny sposób, oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn oraz pomagają zmniejszyć obrzęki.

Zwiększają produkcję czerwonych krwinek, więc powinny znaleźć się w jadłospisie osób z anemią.

Owoce te przyspieszają także perystaltykę jelit i mają korzystny wpływ na dolegliwości ciążowe – zwalczają zmęczenie i zawroty głowy.

Brzoskwinie nie tylko w kremie

Zestaw wartościowych składników spowodował, że brzoskwinie doceniła branża kosmetyczna.

Na półkach w drogeriach są dostępne różnorodne kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z miąższu lub oleju z pestek brzoskwini – kremy, balsamy, musy, peelingi i sorbety do ciała, a także szampony i odżywki do włosów oraz żele do mycia.

Coraz częściej ekstrakt znajdziemy także w składzie podkładów i sypkich pudrów.

brzoskwinie i sok z brzoskwińfot. Vedrana Filipović on Unsplash

Cenny ekstrakt z miąższu brzoskwiń

Kosmetyki najczęściej bazują na ekstrakcie z miąższu i to nie bez powodu. Przede wszystkim działa on nawilżająco i pomaga odbudować barierę hydrolipidową naskórka.

Odwodniona cera szybko odzyska blask, a skóra jędrność. Te właściwości powodują, że jest również nieoceniony w pielęgnacji cery problematycznej, w tym ze stanami zapalnymi.

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy ekstrakt zwalcza wolne rodniki, a także pomaga łagodzić przebarwienia. Uznawany jest również za antidotum na zmarszczki.

Olej z pestek brzoskwiń

Drugim cennym surowcem są pestki brzoskwini, z których produkowany jest olej. Jest on nie tylko składnikiem kosmetyków.

Można również kupić gotowy, tłoczony na zimno olej. Jest ceniony ze względu na bardzo dobre właściwości regenerujące skórę, nawilża ją i zmiękcza.

Sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale też wrażliwej i u niemowląt. Można go stosować bezpośrednio, dlatego jest używany do masażu.

Szybko się wchłania. W kosmetykach ma głównie za zadanie nawilżać, dlatego najczęściej znajdziemy go w kremach, balsamach i pomadkach do ust.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down