Biała glinka, znana także jako kaolin, to jeden z najstarszych i zarazem najdelikatniejszych składników naturalnych do pielęgnacji twarzy i ciała. Sekretem jej niezmiennej popularności są liczne właściwości – od łagodzenia stanów zapalnych po ujędrnienie. Chcesz przetestować je na własnej skórze? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym podpowiadamy, co daje maseczka i kąpiel w białej glince. I nie tylko, bo na tym możliwości zastosowania naturalnego składnika się nie kończą. Zapraszamy do lektury!

Zastosowanie białej glinki w pielęgnacji skóry

Glinki kosmetyczne to wyjątkowa kategoria produktów, obejmująca naturalne surowce będące prawdziwą bombą składników mineralnych. Jedną z nich jest kaolin, czyli biała glinka, która może być stosowana zarówno na twarz, jak i do kąpieli. Niektórzy używają jej również jako naturalny peeling do skóry głowy, który doskonale radzi sobie z oczyszczaniem skalpu, łagodzeniem ewentualnych podrażnień i odbiciem włosów u nasady.

Tak szerokie zastosowanie glinu wynika z bogactwa składników odżywczych. Biała glinka do twarzy, kąpieli czy włosów zawiera krzemionkę oraz tlenki sodu, wapnia i magnezu. Oprócz tego jest źródłem żelaza, potasu i soli mineralnych, dzięki czemu:

  • dokładnie i łagodnie oczyszcza,
  • działa odżywczo,
  • wygładza skórę,
  • łagodzi stany zapalne i regeneruje,
  • poprawia mikrokrążenie,
  • wykazuje działanie anti-aging,
  • absorbuje toksyny i nadmiar sebum,
  • wyrównuje koloryt.

Musisz przyznać, że lista właściwości białej glinki robi wrażenie.

Korzyści z używania białej glinki dla różnych typów cery

Mamy dobrą wiadomość! Glinka biała to jeden z uniwersalnych składników, z którym polubi się każda skóra. W zależności od typu Twojej cery kaolin może przynieść różne efekty.

  • Cera tłusta i mieszanapielęgnacja twarzy z tendencją do wyprysków czy nadprodukcji sebum może być wymagająca. Biała glinka oczyszcza pory, reguluje pracę gruczołów łojowych, a do tego łagodzi stany zapalne. 
  • Cera wrażliwa – kaolin działa łagodząco i kojąco. Jego naturalny skład nie powoduje alergii i podrażnień.
  • Cera sucha – wbrew pozorom biała glinka do twarzy nie działa wysuszająco. Wręcz przeciwnie – nawilża oraz przywraca jej miękkość i naturalny blask.
  • Cera dojrzała – regularnie stosowana glinka na twarz może wspomagać produkcję kolagenu, a co za tym idzie – poprawiać jędrność i elastyczność skóry oraz redukować drobne zmarszczki.

Przewodnik po najlepszych maseczkach z białą glinką

Glinki białe są najczęściej dostępne w formie proszku, który należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach (dokładną instrukcję znajdziesz na opakowaniu). Oprócz tego marki chętnie wykorzystują kaolin jako jeden ze składników w swoich kosmetykach.

Przykładowo Miya dodała białą glinkę do hitowej 5-minutowej maseczki oczyszczającej, a Vollare stworzyło maskę naprawczą, której formuła zawiera połączenie kaolinu, ekstraktu z aloesu i oleju z awokado. Te i inne kosmetyki są dostępne w Drogeriach Natura.

Jak stosować białą glinkę dla maksymalnych korzyści?

Jak już wspomnieliśmy, biała glinka jest stosowana na dwa główne sposoby: na twarz i jako dodatek do kąpieli. Jak wykorzystać jej właściwości do maksimum?

Glinka na twarz

Biała glinka na twarz jest najczęściej stosowana w formie maseczki. Do osiągnięcia maksymalnych korzyści niezbędna jest regularność – warto używać jej 1-2 razy w tygodniu, trzymając kaolin na skórze przez 10-15 minut (nie dłużej!). Pilnuj, aby maseczka z glinki nie zaschnęła. Dlaczego? W ten sposób, zamiast skorzystania z cennych właściwości kaolinu, możesz narazić się na podrażnienie i przesuszenie skóry. Miej pod ręką hydrolat lub wodę, aby utrzymać odpowiednią wilgotność maseczki. 

Kąpiel w białej glince

Kąpiel w białej glince to idealna propozycja dla osób, które chcą zafundować sobie spa bez wychodzenia z domu. Naturalny składnik działa remineralizująco i oczyszczająco, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, ujędrnia, wygładza, a nawet może pomagać w walce z cellulitem. Efekty działania kaolinu są widoczne niemalże od razu. Najważniejsze, aby kąpiel w białej glince trwała około 20 minut. Jeśli chcesz, możesz dodać do niej nie tylko kaolin, ale także olejki eteryczne (idealne do aromaterapii), wodę różaną, mleko czy miód.

Naturalne receptury z białą glinką – jak zrobić maseczkę w domu?

Chcesz przetestować liczne właściwości, którymi może pochwalić się biała glinka do twarzy? Masz dwie opcje: kupić jedną z maseczek dostępnych w Drogeriach Natura albo przygotować ją samodzielnie w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne i jednocześnie daje Ci możliwość wzbogacenia formuły o inne składniki odżywcze, dopasowane do typu i potrzeb Twojej skóry. Kaolin może być łączony z miodem, hydrolatem, aloesem, olejem, jogurtem naturalnym, a nawet innymi glinkami, np. zieloną.

Jak przygotować maseczkę z glinki białej? Oto przepis, który możesz modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami:

  • 2 łyżki białej klinki kosmetycznej do twarzy,
  • 1 łyżka wody (możesz zastąpić ją hydrolatem),
  • opcjonalnie kilka kropel oleju.

Umieść wszystkie składniki w misce i mieszaj je do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej pasty. I to tyle – domowa maseczka z glinki jest gotowa!

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down