Przeglądając porady urodowe, pewnie nie raz natrafiasz na wzmiankę o tym, że woda ryżowa na włosy działa świetnie. Od wieków sięgają po nią na przykład Japonki znane z długich i lśniących włosów. Poleca się ją przy rutynowej pielęgnacji i wtedy, kiedy chce się zapuścić włosy. Czy rzeczywiście jest aż tak skuteczna, a jeśli tak, to jak zrobić wodę ryżową do włosów i jak ją stosować?
Woda ryżowa na włosy – co zawiera w swoim składzie?
W sieci możesz natknąć się na wiele podpowiedzi związanych z pielęgnacją włosów, nie wszystkie są dobre. Jednak w tym przypadku tak jest, a dowodem jest nie tylko kondycja włosów Azjatek, ale i badania naukowców. Udowodnili oni, że woda ryżowa fantastycznie nawilża i zapobiega wypadaniu włosów, choć większość osób sięga po nią dlatego, że woda ryżowa wpływa na porost włosów. Wszystko to jest możliwe dzięki unikalnemu składowi. Co zawiera woda ryżowa na włosy?
- kwas ferulowy – jest antyoksydantem, chroni przed promieniami UV,
- skrobię ryżową – nawilża i zabezpiecza przed przesuszaniem,
- inozytol – ma wszechstronne działanie pielęgnujące i dzięki niemu jedną z właściwości jest to, że woda ryżowa na porost włosów jest zalecana,
- hydrolizowane białko ryżowe – wnika we włosy i wspiera ich regenerację,
- kwas fitowy – dzięki niemu regularnie stosowana woda ryżowa na włosy pomaga zapobiegać utracie koloru.
Na tym nie koniec, bo woda ryżowa jest doskonałym źródłem wielu innych cennych dla zdrowia i urody związków. Znajdują się w niej witaminy z grupy B, witamina E, magnez, potas, żelazo i cynk.
Dla kogo jest odpowiednia woda ryżowa na włosy?
Patrząc na wielość korzystnie wpływających na włosy składników, łatwo się domyślić, że woda ryżowa na włosy jest propozycją dla dużej grupy osób. Ze względu na właściwości wzmacniające poleca się ją szczególnie przy włosach słabych, cienkich i wypadających. Jeśli będziesz stosować wodę ryżową na włosy regularnie, będą grubsze, mocniejsze, lepiej nawilżone i pełne blasku. Jest to również dobra opcja, kiedy chcesz zapuścić włosy, a ich długość praktycznie się nie zwiększa. Woda ryżowa na porost włosów działa znakomicie.
Ponadto pomyśl o tym rozwiązaniu, jeśli masz kłopoty ze skórą głowy i pojawiają się na niej stany zapalne. Składniki wody ryżowej koją i leczą skórę. Skoro wiesz już, jak dobrze specyfik ten wpływa na kondycję włosów, warto zastanowić się, jak zrobić wodę ryżową do włosów? Cała procedura jest bardzo prosta, a efekty z pewnością cię zaskoczą!
Jak zrobić wodę ryżową do włosów?
W podstawowej wersji woda ryżowa na włosy składa się w zasadzie z dwóch składników — z wody i ryżu. A jak krok po kroku zabrać się za przygotowanie domowego kosmetyku? Weź ryż i wodę, a najlepiej, by była filtrowana bądź destylowana. Stwórz mieszaninę w proporcji 1:3, gdzie przy jednej porcji ryży zastosujesz trzy porcje wody. Opłucz ryż, by pozbyć się obecnych na jego powierzchni zanieczyszczeń. Czysty ryż wymieszaj z wcześniej przygotowaną wodą i odstaw na kilkanaście minut.
Zlej powstałą wodę. Będzie w mętnym lekko mlecznym kolorze. Ryż możesz wykorzystać w kuchni, natomiast wodę przelej do szklanego pojemnika i przykryj bawełnianym ręcznikiem. Na dzień lub dwa odstaw naczynie i przechowuj w temperaturze między 12 a 24 stopnie. Po tym czasie woda ryżowa na włosy jest już gotowa. Możesz spryskać nią włosy albo dodać do ulubionego szamponu. Preparat może być przechowywany przez tydzień w lodówce.
Przepis bazowy to tylko woda i ryż. Jednak trzeba pamiętać, że woda ryżowa jest produktem fermentacji i ma nieszczególnie przyjemny zapach, co dla części osób jest przeszkadzające. Możesz go zniwelować, jeśli do swojej mikstury dodasz odrobinę soku z cytryny.
W czym tkwi sekret wody ryżowej?
Wspomnieliśmy, że woda ryżowa na włosy powstaje wskutek fermentacji. To właśnie w tym tkwi sekret jej cudownego działania. Podczas procesu fermentacji mieszanka zmienia swoje pH i zyskuje pH zbliżone do pH włosa. Dzięki temu uwalniają się cenne substancje. Aby korzystać z pełni właściwości, należy ściśle kontrolować proces fermentacji. Oznacza to, że trzeba sprawdzać, czy zawartość naczynia nie zaczyna mieć kwaśnego zapachu. Najczęściej proces trwa 2 dni, ale przy wyższej temperaturze fermentacja przebiega szybciej.
Jak stosować wodę ryżową na włosy?
Kiedy wiesz już, jak zrobić wodę ryżową do włosów, możemy przejść tego, jak ją stosować. Możesz po nią sięgać w zasadzie zawsze wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę lub akurat masz trochę czasu na pielęgnację włosów. Sprawdza się do zastosowania rano i wieczorem, raz w tygodniu i codziennie.
Podczas używania wody ryżowej skup się przede wszystkim na skórze. Masuj ją delikatnie, to pobudzi krążenie, a składniki wody dodatkowo ją nawilżą i odżywią. To od kondycji skóry zależy, w jakim stanie będą włosy. Wodę ryżową zostaw na włosach przez 10-15 minut, a następnie spłucz ją ciepłą wodą. W przeciwieństwie do wielu powszechnie dostępnych kosmetyków woda ryżowa na włosy daje natychmiastowe efekty. Będą one miękkie i błyszczące, a na ich powierzchni będzie cienka ochronna powłoka. W przypadku, kiedy jedną z twoich bolączek są matowe włosy, wodę ryżową zastosuj jako mgiełkę w ciągu dnia.
Woda ryżowa w kosmetykach
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, przez niesamowite rezultaty, jakie daje woda ryżowa, stała się przedmiotem badań naukowców. Jej właściwości sprawiły, że ekstrakt z ryżu pojawia się w wielu kosmetykach. Jeśli więc interesują cię produkty z naturalnymi składnikami i o wysokiej skuteczności, postaw na te z ryżem. Jeśli szukasz kosmetyków pielęgnujących do włosów, to możesz wypróbować Barwa Naturalna Szampon Odmładzający albo Coslys Szampon Zwiększający Objętość z Proteinami Ryżu i Amarantusa.
Pamiętaj jednak, że woda ryżowa wpływa korzystnie nie tylko na włosy, ale również na kondycję skóry. Z tego względu możesz pójść o krok dalej i zaopatrzyć się w inne kosmetyki, w których ryż się pojawia. Ciekawą propozycją może być m.in. D'aveia Emulsja Do Higieny Intymnej i Bio Happy Marchewka&grejpfrut Peeling Do Twarzy. Oprócz tego wodę ryżową znaleźć możesz w maseczkach do twarzy, regenerujących kremach, płynach do demakijażu i rozjaśniających tonikach.