Nieestetyczne, wrzecionowate zmiany na biuście mogą obniżyć samoocenę i stać się źródłem kompleksów – tym bardziej, że często są widoczne nawet przy niewielkim dekolcie. Skąd biorą się rozstępy na piersiach i jak z nimi walczyć, by osiągnąć oczekiwane efekty? Podpowiadamy.
Jak wyglądają rozstępy na piersiach?
Rozstępy na piersiach to zmiany, które trudno pomylić z czymś innym. Przypominają blizny układające się promieniście wokół sutka, mocno odznaczając się na tle karnacji, zwłaszcza tej trochę ciemniejszej.
W początkowej fazie rozstępy przybierają barwę od jasnoróżowej po fioletową. W tym momencie dopiero zaczynają się formować, czego mogą towarzyszyć miejscowy stan zapalny, delikatny obrzęk piersi, a także uczucie uporczywego swędzenia. Jeśli nie zareagujesz w tym momencie, zaczną się utrwalać i blednąć – aż do przybrania mlecznej, lekko przezroczystej barwy. W tym momencie nieprzyjemne odczucia powinny już minąć. Jednocześnie rozstępy na piersiach staną się lekko wklęsłe, a tym samym wyczuwalne pod palcami.
Kiedy pojawiają się rozstępy na piersiach?
Pojawianie się rozstępów na piersiach jest często wynikiem zmian zachodzących w ciele kobiety podczas ciąży. Szybkie zwiększenie miseczki biustonosza w tym okresie jest spowodowane przygotowaniem organizmu do karmienia dziecka. Na skutek tego włókna kolagenowe są poddawane działaniu dużych sił rozciągających, które prowadzą do ich rozrywania. Dlaczego?
Fibroblasty nie są w stanie pracować wystarczająco szybko, by wytwarzać ilość kolagenu dopasowaną do zmian zachodzących w obwodzie piersi. Tkanka nie może rozciągnąć się w wystarczającym stopniu, więc jej integralność zostaje przerwana. Zerwane włókna kolagenowe objawiają się pod postacią pręg układających się w jednym kierunku.
Nie bez znaczenia pozostają również zmiany hormonalne związane z ciążą. Najważniejszą jest zwiększenie produkcji kortyzolu, który może zakłócać pracę fibroblastów zajmujących się syntezą kolagenu. Efektem tego może być osłabienie włókien kolagenowych, przez co są one wyjątkowo narażone na pękanie.
W rzeczywistości z rozstępami na piersiach spotykają się też kobiety niebędące w ciąży. Podatność na ich pojawianie się może wynikać również z:
- genów,
- otyłości lub dużych wahań masy ciała,
- przerostu tkanki mięśniowej, np. u kulturystów,
- zaburzeń hormonalnych, np. spowodowanych stresem,
- długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów,
- przewlekłych chorób na tle endokrynologicznym.
Przeciwdziałanie rozstępom na piersiach w pigułce
W zwalczaniu rozstępów na piersiach kluczowe jest podjęcie natychmiastowych działań. Dopóki zmiany są jeszcze świeże (jasnoróżowe, lekko opuchnięte i swędzące) istnieje szansa na całkowite wyeliminowanie problemu domowymi sposobami. Wystarczą odpowiednio dobrane kosmetyki do ciała, których działanie dodatkowo wesprzesz poprzez stymulację manualną (np. ręczny masaż tkanek lub szczotkowanie ciała na sucho).
Białe i lekko wklęsłe ślady są już trwałymi bliznami, w przypadku których można postarać się co najwyżej o zmniejszenie widoczności. Na tym stopniu zaawansowania rozstępów na piersiach konieczne może być już sięganie po profesjonalne rozwiązania, takie jak zabiegi aparaturowe na rozstępy.
Jakie kosmetyki wybierać na rozstępy na piersiach?
Współczesna oferta kosmetyków na rozstępy jest bardzo bogata i obejmuje trzy główne działania istotne w przypadku takiej terapii:
- złuszczanie – eksfoliacja starego martwego naskórka pobudza skórę do regeneracji. To sygnał do fibroblastów, że trzeba zwiększyć syntezę kolagenu, aby szybko zregenerować tkanki w miejscu złuszczenia. Dobrym wyborem do tego może okazać się peeling cukrowy, np. Laq Wash And Scrub Peeling Myjący z Ekstraktami Roślinnymi i Masłem Shea - Lawenda i Wanilia 200 ml. W jego składzie znajdują się nie tylko substancje eksfoliujące i myjące, ale też chociażby ekstrakty z mleka ryżowego, płatków owsianych i ziaren lnu, które działają nawilżająco;
- natłuszczanie – w tej grupie produktów znajdują się przede wszystkim oleje. Ich zadanie polega na pokryciu skóry cienką powłoką ochronną, która będzie chronić przed czynnikami zewnętrznymi i uciekaniem wody na zewnątrz. W tej roli sprawdzi się np. Weleda Rokitnik Olejek Do Ciała Rewitalizujący z Rokitnikiem 100 ml zawierający olej z rokitnika;
- nawilżanie – zapewnią je lekkie, nietłuste balsamy i emulsje obfitujące w składniki o działaniu nawilżająco-ujędrniającym. W tym celu możesz sięgnąć przykładowo po Efektima Mama-care Balsam Do Ciała Dla Kobiet w Ciąży Przeciw Rozstępom 200 ml. Choć opakowanie sugeruje, że jest to produkt dla przyszłych mam, w rzeczywistości skorzysta z niego znacznie szersze grono. Kompleks składników aktywnych pobudza aktywność komórkową, czego efektem są szybka regeneracja tkanek i ich uelastycznienie.
W pielęgnacji przeciwrozstępowej istotna jest regularność. Kosmetyki i masaże przyniosą oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy będą stosowane codziennie, aby skóra przez cały czas była optymalnie nawilżona i jędrna.
Jeśli wiesz, że masz predyspozycje do powstawania rozstępów na piersiach, nie czekaj, aż pojawią się pierwsze ślady. Profilaktyka wdrożona odpowiednio wcześnie albo uchroni Cię przed tym problemem, albo złagodzi jego przebieg.