Milena Olejnik pomaga pracownikom biurowym pozbyć się bólu karku, nawet jeśli natłok obowiązków nie pozwala na systematyczne ćwiczenia, prowadzi rehabilitację pacjentów z dyskopatią, nawet jeśli wszyscy straszą ich operacją. Najbardziej fascynuje ją praca z przewlekłymi bólami kręgosłupa, w których oprócz klasycznego podłoża przeciążeniowego obserwuje także sporą korelację ze stresem. Z ogromnym zaangażowaniem podejmuje również współpracę ze sportowcami, których kontuzja wykluczyła z treningów.
Jest ważniejsza niż wcześniej uważano. Zapamiętuje i zapisuje w „swojej pamięci" wydarzenia z naszego życia, w tym traumy. Według niektórych naukowców, jej kondycja i elastyczność mogą być kluczem do lepszego zdrowia całego ciała. W ostatnich latach koncepcja dbania o powięź - twardą, elastyczną tkankę, która jest siecią, łączącą mięśnie, kości i narządy - na stałe zagościła w świecie wellness i fitness. Naukowcy coraz bardziej doceniają znaczenie powięzi dlatego postanowiłam właśnie tę tkankę uczynić główną bohaterką najnowszego podcastu z serii „Stawiam na naturę". O zdrowiu powięzi rozmawiam z Mileną Olejnik, mgr fizjoterapii, specjalistką terapii tkanek miękkich i pasjonatką aktywnego trybu życia, która na co dzień pracuje z pacjentami w gabinecie FizjoMiła we Wrocławiu.
Z rozmowy z Mileną Olejnik dowiesz się m.in.:
- czym jest powięź i jaka jest jej rola w naszym organizmie
- jaki związek powięź ma z życiem emocjonalnym człowieka i o czym może świadczyć tzw. zamrożony bark u pacjenta, który przychodzi ze swoim problemem do gabinetu fizjoterapeutycznego
- dlaczego powięź uwielbia ruch i jakie sporty wpływają pozytywnie na jej zdrowie
- w jaki sposób możemy wspierać zdrowie powięzi w warunkach domowych, używając wałki i piłeczki piankowe
Premiera podcastu odbyła się we wrzesniu 2023 roku. Zapraszam do słuchania!
Podcast „Stawiam na naturę"
Podcast powstał w 2022 roku przy współpracy Klubu Natura. Inspiracją była potrzeba stworzenia miejsca, w którym słuchacze będą mogli odnaleźć to, co tak trudno spotkać we współczesnych przekazach: autentyczność, bezkompromisowość opinii i dużą dawkę praktycznej wiedzy o tym, jak żyć świadomie i jak tworzyć rzeczywistość, w której liczy się nie tylko pojęcie mieć, ale przede wszystkim być. W podcaście znaleźć można wskazówki na temat tego jak dokonywać świadomych wyborów konsumenckich, mając na uwadze troskę o naszą planetę i jej zasoby, a także nasz dobrostan. Podcast to wywiady z inspirującymi ludźmi świata ekologii, psychologii, dietetyki, zrównoważonego rozwoju itd.Jeśli kochasz naturę, odnajdujesz w niej inspiracje i ukojenie - ten podcast jest dla Ciebie!
Autorką ilustracji do podcastów „Stawiam na naturę" jest Aleksandra Brich.