Śluz ze ślimaków jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków - fot. Isabella Kramer/unsplash

Krem ze śluzu ślimak ma zbawienny wpływ na cerę, niezależnie od jej rodzaju. Używano go już w starożytności do leczenia zmian na skórze. Obecnie jest szeroko wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Działa regenerująco i odmładzająco. Sprawdź, co czyni go tak pożądanym składnikiem kremów. 

Śluz ślimaka 

Pierwszym odkryciem pozytywnego działania śluzu ślimaka było skuteczne wygładzanie blizn. Ten specyficzny rodzaj śluzu, wydzielany przez ślimaka jest jedną z najcenniejszych substancji naturalnych, wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. Pozyskiwany w bezpieczny dla ślimaka sposób, nie wywołuje jakichkolwiek skutków ubocznych i szkody dla niego samego. Nie wszystkie mięczaki wytwarzają śluz, który może być wykorzystywany w przemyślę farmaceutycznym. Procedura pozyskiwania tego cennego dla kremów składnika odbywa się w specjalnych hodowlach ślimaków, które warunkami przypominają ich naturalne środowisko.

Kremy ze śluzu ślimaka są jednymi z najcenniejszych naturalnych kosmetyków.  Do ich produkcji wykorzystywana jest kryptozyna, czyli jeden z rodzajów śluzu, który można stosować w pielęgnacji skóry. Ślimaki wytwarzają jeszcze limozynę, która jest absolutnie niepożądana w produkcji kremów do twarzy. Kryptozyna jest poddawana oczyszczaniu i odpowiedniej obróbce. Cała procedura musi odbywać się zgodnie ze standardami bezpieczeństwa, aby pozyskiwany produkt był najwyższej jakości. 

Właściwości śluzu ślimaka

Zalety kremu ze śluzem ślimaka są tak ogromne, że często nazywany jest eliksirem młodości. Kremy z jego dodatkiem są przyjemne, o delikatnym zapachu i dość szybko się wchłaniają. To czyni z nich produkt naprawdę doskonały. 

Główne właściwości śluzu ślimaka to:

  • intensywne nawilżanie nie tylko naskórka, ale także głębszych warstw skóry,
  • poprawianie elastyczności,
  • dostarczanie skórze antyutleniaczy, które hamują procesy starzenia,
  • wyrównywanie powierzchni skóry,
  • zwalczanie zmarszczek,
  • leczenie cery trądzikowej,
  • wspomaganie produkcji kolagenu, 
  • złuszczanie naskórka i pobudzanie go do odnowy,
  • poprawianie kolorytu skóry dzięki zawartości w śluzie kwasu glikolowego,
  • rozjaśnianie skóry,
  • szybka regeneracja skóry dzięki bogactwu minerałów i witamin.

Warto sprawdzać procentową zawartość śluzu ślimaka w danym produkcie. Im większa dawka śluzu, tym szybsza regeneracja skóry. Regularne stosowanie tego typu kremów zdecydowanie poprawia kondycję skóry. Opinie o kremach ze śluzem ślimaka są w większości pozytywne. Kosmetyki są dobrze tolerowane nawet przez wrażliwą skórę. Jeśli pojawiają się uczulenia to z reguły są wynikiem działania innych składników kremu.   

Krem ze śluzu ślimaka 

Śluz ślimaka pozyskiwany do produkcji kremu pobierany jest z gruczołów, które znajdują się w jego odnóżach. Kryptozyna jest już lekarstwem dla samego ślimaka i pomaga mu odbudować tkanki naruszane przy chodzeniu, dlatego też tak bardzo sprawdza się przy tworzeniu kremów ze śluzu ślimaka.  

Śluz ślimaka w kosmetyce zawiera następujące substancje, wspierające cerę:

  • alantoinę, która łagodzi podrażnienia,
  • kolagen, który redukuje zmarszczki,
  • elastynę, która zwiększa napięcie skóry,
  • kwas glikolowy o działaniu wygładzającym,
  • proteiny, 
  • witaminy, głównie A, C i E.

Krem do twarzy ze śluzem ślimaka przeznaczony jest do każdej cery i posiada szeroki wachlarz działania. Nie tylko odżywia skórę, ale także optymalnie nawilża i mocno regeneruje. 

Dobrą opinią cieszy się krem ze śluzu ślimaka przeciwzmarszczkowy, który charakteryzuje duża zawartość składników odżywczych, głęboko wnikających w skórę i wzmacniających procesy odbudowy zewnętrznej warstwy skóry. Stymuluje jednocześnie produkcję składników lipidowych.

Krem do rąk ze śluzem ślimaka nadaje się do codziennej pielęgnacji. Może być stosowany przy każdym rodzaju cery. Jego zadaniem jest zwiększanie jędrności tych wrażliwych miejsc na skórze, jakimi są okolice oczu. Śluz z ślimaka dodatkowo działa przeciwobrzękowo i minimalizuje cienie pod oczami. 

Na rynku dostępne są także kremy BB ze śluzem ślimaka. Zadaniem kremów typu BB jest wyrównywanie kolorytu skóry i łagodzenie przebarwień. Taki krem łączy w sobie funkcje podkładu i serum do twarzy. Dzięki zawartości śluzu dodatkowo silnie regeneruje skórę i stymuluje odnowę komórkową.

Skuteczne działanie posiadają kremy ze śluzem ślimaka na trądzik. Niektórzy twierdzą, iż wykazują skuteczność podobną do maści. Działanie śluzu ślimaka na blizny przyspiesza gojenie ran, co ma ogromne znaczenie przy bliznach potrądzikowych. Działa także na skórę przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie oraz bakteriobójczo. 

Krem pod oczy ze śluzem ślimaka polecany jest przede wszystkim osobom o podrażnionej i zniszczonej skórze dłoni. Długotrwale ją nawilża i likwiduje drobne stany zapalne lub rany. Tego typu kremy wspomagają także pielęgnację skóry atopowej. 

Efekty kremów ze śluzem ślimaka 

Efekty śluzu ślimaka w oddziaływaniu na skórę twarzy są zdecydowanie pozytywne. Śluz chroni skórę przed podrażnieniami dzięki bogactwu mikroelementów. Zawiera prawie w 95% wodę, a to daje silne nawilżenie i nawodnienie skóry. Chroni cerę przed naskórkową utratą wody, która jest głównym powodem wysuszenia.

Naturalny krem ze śluzem ślimaka leczy trądzik i redukuje blizny potrądzikowe. To jednocześnie doskonałe narzędzie do walki z oznakami starzenia cery (anty aging) oraz utrzymywaniu stałej gęstości skóry, która z wiekiem u każdej osoby ulega stopniowemu zatraceniu. Dzięki śluzowi ślimaka jest ona dłużej jędrna, gładka i elastyczna.

Bibliografia: 

  1. R. Wąsowski, A. Penkowski „Ślimaki i małże Polski”, Wydawnictwo Multico, Warszawa, 2003 r., 
  2. Wiktor „Ślimaki lądowe Polski”, Wydawnictwo Mantis, Olsztyn, 2004 r., 
  3. K. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi „Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną”, Forum Dermatologicum 2019, tom 5, nr 3, 92–95, Copyright © 2019 Via Medica ISSN 2451–1501. 
  4. dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski Katedra i Zakład Technologii Leków, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu „Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru”, Lek w Polsce, vol. 29 nr 11/12’19 (342/343). 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down