Cellulit powstaje niemal w mgnieniu oka. Pozbycie się go zajmuje już jednak znacznie więcej czasu i kosztuje sporo wysiłku. Aby temu zapobiegać, możesz wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji masaż na cellulit. Podpowiadamy, jak go prawidłowo wykonać.
Dlaczego warto wykonać masaż antycellulitowy w domu?
Walka z cellulitem to w głównej mierze wyrobienie sobie dobrych nawyków i regularne stosowanie się do nich. Choć kosmetyki czy wykonywane od czasu do czasu profesjonalne zabiegi w salonach nie pozostają bez znaczenia, to jednak najlepsze efekty przynosi regularna stymulacja manualna, czyli właśnie masaż na cellulit. Dlaczego?
Cellulit to – w dużym uproszczeniu – tkanki łączne zbite w bryłki o zwartej strukturze na skutek nagromadzenia tkanki tłuszczowej i toksyn w organizmie. Wykonując pewne sekwencje ruchów (ugniatanie, uciskanie, głaskanie, klepanie, podszczypywanie), możesz wpłynąć na rozluźnienie tkanek i rozbicie tych grudek, czego efektem będzie pozbycie się cellulitu.
Masaż antycellulitowy to nie tylko działanie ukierunkowane na walkę z jego śladami, które już są widoczne gołym okiem. To także zakrojona na szeroką skalę profilaktyka, którą warto wdrożyć jak najszybciej, jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki problemu. Stosowany regularnie pomoże opóźnić jego pojawienie się, a nawet całkowicie mu zapobiec.
Czego potrzebujesz do masażu antycellulitowego?
Chociaż zazwyczaj takie terapie przeciwcellulitowe wykonuje się jedynie przy użyciu dłoni, to jednak nie sprawdzą się one w przypadku automasażu. Dla osiągnięcia głębszej stymulacji, a tym samym lepszych efektów, warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do masażu na cellulit, takie jak:
- rękawica do masażu – zakładasz ją na dłoń i głaszczesz skórę w miejscach podatnych na pojawianie się cellulitu. Jej szorstka powierzchnia zajmuje się resztą, czyli złuszczaniem martwego naskórka i przyspieszeniem przepływu limfy. Polecamy Ci chociażby tę rękawicę: NATURA EKO Antycellulitowa rękawica do mycia z włókien konopi 1 szt. Jest wykonana z włókien konopi, a zatem ekologiczna i łatwa do utrzymania w czystości;
- szczotka do masażu – przypomina trochę szczotkę do szorowania silnych zabrudzeń podczas sprzątania. Ma gęsto ułożone, naturalne włosie, które działa peelingująco w kontakcie ze skórą i pobudza krążenie. Szczotkowanie na sucho to nie tylko masaż na cellulit, ale też kuracja na wrastające włoski na nogach. Osiągniesz dwie korzyści za jednym zamachem. Zobacz np. ten model: Ujędrniająca Szczotka Do Masażu Na Sucho 1 szt.;
- masażer z wypustkami – wypustki przypominają włosie szczotki, ale jest ich mniej i są twardsze. Takie masażery mogą występować w wersji manualnej lub elektrycznej. W tym drugim przypadku dużą rolę odgrywają delikatne wibracje, które wspomagają rozbijanie tkanki tłuszczowej;
- bańki chińskie – opcja tylko dla doświadczonych osób, które wiedzą, jak z nimi postępować. Choć kuracja bańkami może przynieść spektakularne efekty, to jednak niesie za sobą ryzyko zrobienia siniaków i podrażnienia skóry. Jeśli jednak masz podstawową wiedzę na ten temat, śmiało sięgnij np. po Lash Brow Bańka Silikonowa Do Masażu Ciała Antycellulitowa l 1 szt.
Nie musisz od razu kupować wszystkiego. Zapoznaj się ze wszystkimi sposobami na to, jak wykonać masaż antycellulitowy, i wybierz takie akcesorium, które najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Wszystkie z nich zapewniają porównywalne rezultaty, więc wybór sprowadza się przede wszystkim do Twoich indywidualnych preferencji.
Najlepsze olejki do masażu antycellulitowego
Zanim przystąpisz do masażu na cellulit, możesz rozetrzeć na skórze olejek. Dzięki temu szczotka czy masażer zyskają lepszy poślizg, a przesuwanie nimi będzie nieco delikatniejsze dla naskórka. Aplikacja tego kosmetyku spełnia także jeszcze jedną funkcję. Niektóre olejki dysponują działaniem wspomagającym walkę z cellulitem, np. przeciwzapalnym czy poprawiającym mikrokrążenie skóry. Do tej grupy zalicza się głównie olejki eteryczne, i to następujące:
- olejek lawendowy,
- olejek grejpfrutowy,
- olejek cytrynowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek imbirowy,
- olejek z drzewa cedrowego,
- olejek geraniowy.
Ich właściwości ujawnią się dopiero w duecie z odpowiednim olejem bazowym, który zapewni pożądaną konsystencję oraz dostarczy dodatkowych substancji odżywczych. Do masażu antycellulitowego najczęściej używa się oleju ze słodkich migdałów lub z pestek winogron, jak również oleju kokosowego i oliwy z oliwek.
Zamiast samodzielnie tworzyć kosmetyk do masażu, sięgnij po gotowe rozwiązanie. Dobrym wyborem może okazać się np. ORIENTANA Olejek Antycellulitowy 100 ml. W jego składzie znajdują się nie tylko naturalne oleje, ale też wyciąg z tradycyjnych, ajurwedyjskich roślin znanych z właściwości ujędrniających i detoksykujących.
Prosty masaż antycellulitowy krok po kroku
Powyżej przedstawiliśmy Ci już akcesoria, w które warto zaopatrzyć się przed podjęciem walki z pomarańczową skórką. Jak zrobić masaż na cellulit z ich wykorzystaniem? Zobacz 4 miniinstrukcje, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jak zrobić masaż antycellulitowy szczotką (szczotkowanie na sucho)?
- Oczyść skórę, ale nie nakładaj na nią żadnego olejku.
- Szczotkuj okrężnymi ruchami, zaczynając od dolnej części łydek i powoli przesuwając się w stronę ud i pośladków.
- Kontynuuj szczotkowanie na brzuchu, talii i rękach, jeśli masz taką potrzebę – również od dołu do góry.
- Po ok. 20-30 minutach masażu zaaplikuj na rozgrzaną skórę kosmetyk o działaniu antycellulitowym, np. Tołpa Dermo Body Serum Antycellulitowe 250 ml.
- W ten sam sposób postępuj, jeśli używasz masażera z wypustkami.
Jak zrobić masaż antycellulitowy rękawicą?
- Przygotuj sobie ciepłą kąpiel.
- Zwilż całe ciało i porządnie zmocz rękawicę.
- Masuj nią skórę okrężnymi ruchami. Zacznij od stóp i idź w górę aż po ud, pośladków, brzucha i piersi.
- Po wyjściu z wanny i osuszeniu skóry ręcznikiem zastosuj balsam antycellulitowy, taki jak np. ten: Eveline Cosmetics Slim Extreme 3d Serum Do Ciała Wyszczuplająco-modelujące 250 ml.
Jak zrobić masaż antycellulitowy bańkami chińskimi?
- Rozsmaruj olejek na obszarze, na którym chcesz stawiać bańki.
- Włóż bańkę na kilka sekund do ciepłej wody (ok. 40°C).
- Wyjmij z wody i błyskawicznie osusz.
- Jak najszybciej przyłóż ją do skóry w taki sposób, by się do niej przyssała.
- Powoli przesuwaj bańkę po całym masowanym obszarze.
- Po ok. 15-30 minutach delikatnie włóż palec pod bańkę, aby ją odessać.
- Wykonaj delikatny masaż manualny, żeby rozluźnić skórę i mięśnie.
- Powtórz na wszystkich obszarach dotkniętych cellulitem.
- Jak często powinno się wykonywać masaż na cellulit?
Odpowiedź na to pytanie może brzmieć tylko następująco: jak najczęściej. Jeśli tylko jesteś w stanie, wykonuj go codziennie, chyba że będzie się to wiązało ze zbyt dużym dyskomfortem. Nie możesz sobie na to pozwolić? Postaraj się robić masaż na cellulit co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
Chcemy też ostrzec Cię, zanim zdemotywujesz się do działania. Na pierwsze efekty najpewniej przyjdzie trochę poczekać, nawet do kilku tygodni. Z tego powodu wiele osób traci zainteresowanie tym zabiegiem i rezygnuje. Jeśli jednak zaczekasz i zachowasz regularność, efekt pozytywnie Cię zaskoczy.
Jak wzmocnić efekty masażu antycellulitowego?
Nawet jeśli masaż antycellulitowy przeprowadzasz tylko kilka razy w tygodniu, kosmetyki pielęgnacyjne stosuj codziennie. Szukaj w nich substancji ukierunkowanych na ujędrnienie, spalanie tkanki tłuszczowej i pobudzanie mikrokrążenia. Strzałem w dziesiątkę będą produkty zawierające:
- kofeinę,
- guaranę,
- L-karnitynę,
- wyciąg z kasztanowca,
- kwas askorbinowy,
- wyciąg z ruszczyka,
- algi,
- kompleks witamin A+E.
Skuteczny masaż antycellulitowy w domu
Jeśli tylko chcesz, możesz udać się na profesjonalny masaż antycellulitowy – np. manualny lub z wykorzystaniem specjalistycznych aparatur. W domowym zaciszu możesz jednak zdziałać równie dużo, zwłaszcza jeśli wyrobisz sobie nawyk wykonywania go regularnie, każdego dnia. Aby to sobie ułatwić, sięgaj po kosmetyki do ciała, które sprawiają Ci przyjemność, bo np. ładnie pachną lub nie kleją się do ubrania po aplikacji. Taka rutyna pielęgnacyjna może być Twoim czasem tylko dla Ciebie – bez martwienia się o to, co dzieje się w pracy czy w domu. Zasługujesz na to!