fot. Karly Thompson/unsplash

Gua sha to kamienna płytka o nieregularnym kształcie, która bywa nazywana alternatywą dla rollera do twarzy. Czy wywodzący się z chińskiej medycyny ludowej masaż twarzy z jej wykorzystaniem rzeczywiście niesie za sobą tyle korzyści? Sprawdzamy na własnej skórze i przedstawiamy wskazówki, jak stosować kamień gua sha.

Dlaczego warto stosować kamień gua sha do masażu?


Próbując rozszyfrować nazwę tego kamienia, można natrafić na dwa pojęcia. W języku chińskim gua oznacza pocieranie lub skrobanie, a sha to czerwone ślady na skórze. Jeśli spojrzysz w lustro po wykonaniu takiego zabiegu, z pewnością zrozumiesz, dlaczego ta mała, kamienna płytka otrzymała właśnie taką nazwę.

Zaraz wyjaśnimy Ci, jak używać kamienia gua sha. Najpierw warto jednak dowiedzieć się, czy taki masaż twarzy w ogóle coś daje. Wykonywanie go regularnie może przynieść szereg korzyści, a najważniejsze z nich to:

  • poprawa krążenia krwi i przepływu limfy,
  • dotlenienie skóry,
  • wymodelowanie owalu twarzy,
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek, cieni pod oczami i opuchlizny,
  • rozluźnienie napięć mięśniowych.

Na jakich partiach ciałą można stosować kamień gua sha? Masaż nim jest wykonywany najczęściej na twarzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, by zrobić go też na rękach, nogach, udach, talii, czy jeszcze innych częściach ciała. 

Jak używać kamienia gua sha?
To, jak stosować kamień gua sha, jest wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie od wieków w tradycji chińskiej. Na początku przygody z nim warto zwrócić szczególną uwagę na poszczególne części płytki, które odpowiadają różnym obszarom twarzy:

  • wklęsła część – służy do masażu podbródka i nosa, ale też palców,
  • dłuższy, wklęsły bok – możesz nim przesuwać po większych obszarach skóry, np. czole, policzkach i szyi,
  • dłuższy, wypukły bok – jest idealny do masażu ciała, np. brzucha, pleców i kończyn,
  • wypukła krawędź – sprawdza się na delikatnych obszarach wymagających użycia mniejszej siły, np. na okolicy oka.

Płaska forma płytki sprawia, że do masażu używa się tylko jej krawędzi. To pozwala na wywarcie odpowiedniego nacisku na skórę bez użycia dużej siły. Po prostu przesuwasz masażerem gładkimi ruchami, a wypukły, delikatnie zaokrąglony rant wykonuje za Ciebie większość pracy. Nacisk możesz stopniować – od lekkiego i przynoszącego odprężenie po mocniejszy, który działa intensywnie i dogłębnie.

Kamień gua sha – jak masować twarz, żeby uzyskać najlepsze efekty?


Masaż z wykorzystaniem kamienia gua sha jest intensywniejszy niż ten, w którym wykorzystujesz roller. Z tego powodu warto uważać na to, by na przyciskać płytki do skóry ze zbyt dużą siłą. Mogłoby to powodować dyskomfort czy wręcz ból, a taki zabieg pielęgnacyjny ma być przede wszystkim przyjemny.

Załóżmy, że chcesz wdrożyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kamień gua sha. Jak masować nim twarz dla osiągnięcia optymalnych efektów? Podobnie jak w przypadku rollera, tak i tutaj trzeba przesuwać od środka twarzy ku węzłom chłonnym znajdującym się na zewnątrz, a także działać symetrycznie

Konkretną sekwencję ruchów dopasujesz do własnych potrzeb. My prezentujemy Ci uniwersalny sposób na to, jak używać kamienia gua sha. Nie krępuj się i śmiało modyfikuj ją tak, by masaż był dla Ciebie jak najprzyjemniejszy i najefektywniejszy.

  1. Przeprowadź oczyszczanie skóry tak, jak zwykle.
  2. Stonizuj twarz po umyciu.
  3. Nałóż serum do twarzy, a następnie dowolny olejek.
  4. Masaż zacznij od szyi, następnie kieruj się od dolnych partii twarzy do górnych. Za każdym razem przesuwaj kamieniem od środka na zewnątrz, ściągając limfę do węzłów chłonnych.
  5. Zaaplikuj krem bogaty w substancje nawilżające i odżywcze. Dzięki pobudzenia mikrokrążenia składniki aktywne zostaną lepiej wchłonięte przez skórę.
  6. Po wszystkim umyj płytkę gua sha pod bieżącą wodą i osusz starannie, by nie namnażały się na niej bakterie.


Dobry poślizg kamienia gua sha – jaki olejek wybrać?


Kamienie, z których wykonuje się gua sha, cechują się gładką powierzchnią, która ułatwia przesuwanie ich po skórze. Z tego powodu nie ma żadnego ryzyka jej zadrapania, jeśli zdecydujesz się na używanie płytki masującej solo, bez żadnego podkładu. Musisz jednak mieć świadomość tego, że może się to okazać mniej przyjemne niż myślisz. Skóra po zabiegu będzie też bardziej zaczerwieniona, a jeśli jest skłonna do podrażnień – mogą się one pojawić.

Tym wszystkim negatywnym aspektom zapobiegniesz, jeśli dołożysz do zabiegu odpowiedni podkład. Jak używać kamienia gua sha z olejem? Po prostu nanosisz go na twarz cienką warstwą, a następnie łatwo suniesz po niej kamieniem, który zyskuje dodatkowy poślizg.

Jakie olejki do twarzy będą odpowiednie? W zasadzie każdy sprawdzi się w tej roli. Wystarczy tylko wybrać taki, który dobrze współgra z potrzebami Twojej skóry i nie zatyka porów. Produktami o niskiej komedogenności (czyli zdolności do zatykania porów), są m.in. oleje konopny, z pestek malin, z czarnuszki czy z ogórecznika lekarskiego. My polecamy Ci ten: NATURE QUEEN Olej Konopny 30 ml. Jest bogaty w kompleks podstawowych witamin (A, C, E), a przy tym zawiera kwasy omega-3 i omega-6 spełniające funkcję ochronną.

Używanie kamienia gua sha – masaż codzienny czy na specjalne okazje?


Już w krótkim czasie zobaczysz efekty stosowania kamienia gua sha. Masaż nim możesz wykonywać codziennie, jeśli tylko masz na to czas – ok. 10-15 minut w zależności od liczby powtórzeń każdego ruchu. Zadowalające rezultaty przyniesie jednak także rzadsze używanie kamiennej płytki, np. 2 lub 3 razy w tygodniu jako uzupełnienie standardowej rutyny pielęgnacyjnej.

Pamiętaj o tym, że częstotliwość wykonywania tego zabiegu nie ma aż takiego znaczenia, jak regularność. Stymulacja skóry w mniej więcej równych odstępach czasu sprawi, że korzyści wynikające z masażu będą utrzymywać się stale, a owal twarzy nie straci nagle napięcia wypracowanego poprzez regularne działanie przy użyciu płytki gua sha.

Kiedy lepiej zrezygnować z masażu gua sha?


Jak stosować kamień gua sha, żeby sobie nie zaszkodzić? Zabieg ten nie jest zalecany osobom z aktywnymi wypryskami i stanami zapalnymi, gdyż istnieje wysokie ryzyko rozniesienia ich po całej twarzy. Warto też z niego zrezygnować, jeśli:

  • ciągłość skóry jest w jakiś sposób przerwana, np. przez otwartą ranę lub oparzenie,
  • masz skłonność do powstawania siniaków lub pękania naczyń krwionośnych,
  • zmagasz się z przeziębieniem lub inną infekcją, która może powodować ból w obrębie węzłów chłonnych.

Przyjemne z pożytecznym – efekty masażu gua sha


Umiejętnie wykonywany masaż twarzy może zdziałać cuda, a czasem nawet przynieść efekty porównywalne z liftingiem. Jak używać kamienia gua sha, by osiągnąć podobny rezultat? Właściwą technikę wypracujesz sobie z czasem, bazując na własnych preferencjach i obserwacji tego, jak skóra reaguje na konkretny rodzaj nacisku. Postaraj się tylko nie rezygnować z tego zbyt szybko. To w dłuższej perspektywie efekty regularnego masowania okażą się najlepiej widoczne.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Olga Rosłonek
Olga Rosłonek

Sekretarz redakcji magazynu „Natura". Od początku drogi zawodowej związana z firmą Pelion i jej Działem Public Relations, jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Maraton Dbam o Zdrowie, które organizuje DOZ Maratonu Łódź. Bardzo chętnie angażuję się w działalności charytatywne, w tym m.in. w DOZ Fundacji dbam o zdrowie, fundacji korporacyjnej założonej przez Pelion, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym w szczególności poprzez dofinansowanie do zakupu leków dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Kocha naturę, ekologiczne rozwiązania i naturalne sposby dbania o siebie. ...

Komentarze
chevron-down