Pani szczotkująca ciało na suchoPani szczotkująca ciało na sucho
Szczotkowanie na sucho może stać się codziennym rytuałem pięlęgnacyjnym ciała / fot. Content Pixie on Unsplash

Wiele domowych rytuałów dotyczących pielęgnacji ciała może przełożyć się na doskonałe efekty widoczne gołym okiem. Jednym z nich jest szczotkowanie na sucho. To zabieg, do którego potrzebujesz wyłącznie jednego akcesorium i kilka minut wolnego np. przed kąpielą. Sprawdź, jak szczotkować na sucho swoje ciało oraz jakie przynosi to efekty.

Co to jest szczotkowanie na sucho i jakie ma zalety?

Szczotkowanie na sucho polega na wykonywaniu prostych ruchów na ciele nawet bez użycia kosmetyków. Wystarczy do tego szczotka z twardym i dosyć ostrym włosiem. Najlepiej, aby miało ono pochodzenie naturalne. 

Taki zabieg można wykonać w domowych warunkach i wystarczy do tego kilka minut. Po nim, skóra staje się jędrna, a w dodatku jest zdolna do lepszego przyswajania składników odżywczych zawartych w kosmetykach. 

Właśnie dlatego warto rozszerzyć swoją pielęgnację o stosowanie szczotki na sucho, aby jeszcze lepiej zadbać o stan swojej skóry na ciele.

Regularne szczotkowanie na sucho może przynieść spektakularne efekty, które przełożą się na gładszą, zdrowszą i piękniejszą skórę. Oto najważniejsze z nich:

  • stymulowanie przepływu krwi, czyli pobudzenie krążenia,
  • redukcja martwego naskórka,
  • usuwanie toksyn,
  • ujednolicenie kolorytu skóry,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • wygładzenie skóry na ciele,
  • pomoc w walce z cellulitem oraz rozstępami.

Jak możesz zauważyć, szczotkowanie na sucho przynosi podobne efekty do peelingu ciała. Ponadto jest bardzo przyjemne, co przypomina relaksujący masaż w domowych warunkach.

Jak szczotkować ciało na sucho? Prawidłowa technika

Podstawowa zasada dotycząca tego, jak szczotkować na sucho, to wykonywanie wszystkich ruchów w kierunku serca. Ma to związek z przepływem limfy. Nie dociskaj mocno szczotki do skóry, szczególnie jeśli jest ona wrażliwa. 

Możesz też ułożyć szczotkę pod takim kątem, aby masaż stał się przyjemny i odprężający. Ruchy powinny być delikatne i spokojne, pośpiech nie jest tutaj dobrym towarzyszem. 

Możesz swobodnie zacząć od stóp aż do kolan, nie zapominając o łydkach. Następnie wykonuj ruchy aż do ud. W okolicy pośladków, jeśli nie sprawia Ci to dyskomfortu, możesz delikatnie zwiększyć nacisk. W ten sposób wspomożesz walkę z cellulitem.

Jak szczotkować na sucho pozostałe części ciała? Kieruj szczotkę od przedramienia do ramienia, a następnie od szyi aż do dekoltu. Wokół piersi wykonuj ruchy koliste, zmieniając nieco natężenie. 

Masaż w tym wrażliwym miejscu powinien sprawiać przyjemność, a nie podrażniać skórę. Dostosuj nacisk do swojego ciała, a jeśli będzie on powodować jakikolwiek dyskomfort, po prostu zrezygnuj ze szczotkowania na sucho tej sfery. 

Dobrym pomysłem jest też wybranie odpowiedniej szczotki, która jest przeznaczona właśnie do masażu piersi. Ma ona nieco inną budowę, a włosie jest bardziej delikatne. Produkty takie świetnie sprawdzają się także do masażu szyi.

Nie zapomnij też o partii brzucha. Tutaj często pojawiają się rozstępy i zwiotczała skóra, która potrzebuje regeneracji oraz ujędrnienia. Stosuj się do polecanych przez nas technik, aby pielęgnować całe ciało.

Ruchy podczas szczotkowania na sucho, szczególnie na dużych partiach ciała, możesz dobrać do swoich potrzeb. Najczęściej przypominają one wymiatanie w stronę serca. Warto też robić okrężne ruchy, zgodnie ze wskazówkami zegara.

Jak często szczotkować ciało na sucho?

Szczotkowanie na sucho warto dopasować do swoich predyspozycji. Codzienne masowanie może znacznie szybciej przynieść pożądane efekty. Najlepiej poświęcić na ten zabieg kilka minut przed kąpielą.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia skóry, możesz wykonywać masaż raz na dwa lub trzy dni. Szczotkowanie na sucho może stać się przyjemnym rytuałem, który pomoże Ci się odprężyć i zrelaksować po całym dniu pełnym obowiązków. 

Właśnie dlatego, jeśli miałby on w jakikolwiek sposób podrażniać skórę, powodować zaczerwieniania, lepiej zmienić intensywność lub wymienić akcesorium na inne.

Jeśli zastanawiasz się, jaka szczotka do masażu na sucho jest najlepsza, to wybieraj spośród sprawdzonych producentów. Włosie powinno mieć naturalne pochodzenie np. z dzika albo włókien kaktusa agawy. Samo akcesorium musi być komfortowe w użytku. Przyda się zatem praktyczna rączka. 

Dla przypomnienia, pamiętaj o tym, aby szczotkowanie na sucho robić przed kąpielą. Wystarczy kilka minut masażu całego ciała, aby potem je skutecznie umyć i nawilżyć wybranym balsamem lub olejkiem. 

Składniki odżywcze zostaną głęboko wchłonięte, dlatego lepiej będą działać w praktyce. Poza tym szczotkowanie na sucho jest świetnym sposobem na to, aby skuteczniej pozbywać się niechcianego owłosienia. 

Działa podobnie jak peeling, usuwając martwy naskórek, dlatego po depilacji, skóra będzie jeszcze gładsza i unikniesz efektu czerwonych kropek, czyli tzw. truskawkowej skóry. 

Jak szczotkować twarz na sucho?

Wiesz już, jak szczotkować na sucho całe ciało i pewnie zastanawiasz się, czy trzeba pominąć podczas masażu twarz? Wcale nie! Możesz też postawić na mechaniczne oczyszczenie i złuszczenie martwego naskórka.

Twarz jest jednak delikatniejsza i każdy z nas ma nieco inny typ cery. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o tym, że szczotkowanie na sucho twarzy nie jest wskazane przy widocznych wypryskach, trądziku, stanach zapalnych czy też otwartych ranach

Jeśli masz cerę naczynkową i bardzo wrażliwą, efekty mogą nie być satysfakcjonujące. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować wykonywanie zabiegów bez użycia kosmetyków ze swoim kosmetologiem lub dermatologiem.

Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu szczotkowania na sucho, na początku trzeba oczyścić twarz z makijażu i zanieczyszczeń. Nie nakładaj też przed masażem kremów, maseczek i olejków.

Zacznij od pobudzenia limfy, czyli wykonania posuwistych ruchów od szyi w kierunku serca. Potem przejdź do twarzy. Kieruj szczotkę od wewnątrz na zewnątrz, czyli np. od policzków do skroni i od brody do uszu. 

Podobnie wygląda schemat szczotkowania czoła. Jeśli dany obszar jest dość duży (np. czoło albo broda) możesz masować twarz okrężnymi ruchami. W okolicy oczu skóra jest bardzo delikatna, także tutaj należy zachować ostrożność albo zrezygnować z masażu. 

Efekty szczotkowania na sucho twarzy są bardzo podobne do zabiegu wykonywanego na całe ciało. Skóra staje się bardziej jędrna, oczyszczona z toksyn, a układ krążenia znacznie pobudzony. Po zabiegu warto nałożyć ulubiony kosmetyk nawilżający, np. serum i krem. 

Po jakim czasie widać efekty szczotkowania na sucho?

Warto regularnie przeprowadzać szczotkowanie na sucho. Efekty będą widoczne po tygodniu, maksymalnie dwóch. Kiedy zabieg wykonasz po raz pierwszy, to możesz od razu zauważyć, że skóra jest gładsza i bardziej nawilżona. Szczególnie docenisz to po kąpieli i nałożeniu kosmetyku z odpowiednimi składnikami odżywczymi. 

Jeśli po pierwszym zabiegu zauważysz zaczerwienienie albo podrażnienie, spróbuj odczekać 1-2 dni i ponownie przeprowadzić masaż. Tym razem zrób to delikatniej. Ciało powinno się przyzwyczaić do tego rytuału, a sam zabieg stanie się przyjemniejszy. 

Kiedy tak się nie stanie, spróbuj wymienić szczotkę na bardziej miękką lub zmienić kąt jej ułożenia względem ciała. Dobrze dopasowane akcesoria do pielęgnacji ciała to podstawa.

Po wykonaniu zabiegu, naturalne włosie warto myć z pomocą delikatnych kosmetyków lub specjalnych środków do czyszczenia tego typu akcesoriów. Nie zapominaj również o dezynfekcji. W ten sposób zadbasz o to, aby Twoja skóra nie była narażona na zanieczyszczenia i podrażnienia. 

Przeciwwskazania do masażu ciała szczotką na sucho

Niestety nie każdy może wykonywać masaż szczotką na sucho, bez użycia jakichkolwiek kosmetyków. Dokładnie obejrzyj swoją skórę i zwróć uwagę na to, czy nie ma na niej widocznych zmian (np. otwartych ran, pękających naczynek albo żylaków). Wtedy lepiej zrezygnować z tego typu zabiegu.

Nie jest on wskazany również osobom, które borykają się z chorobami skóry, np. trądzikiem, egzemą i łuszczycą. Przeciwwskazaniami do szczotkowania na sucho są też nowotwory, zakażenia bakteryjne i wirusowe, AZS, ŁZS, mocna opalenizna, poparzenia oraz opryszczka. 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down