Kobieta opala się przy basenieKobieta opala się przy basenie
Pamiętaj, że używając przyspieszacza opalania zawsze należy stosować produkty z filtrami SPF / fot. Arturo Rivera on Unsplash

2024-05-28

Zastanawiasz się jak szybko uzyskać ładną opaleniznę? Przyspieszacz do opalania to kosmetyk, który poprawi naturalny odcień twojej skóry, skracając proces zmiany koloru na pożądany odcień brązu. Dowiedz się, jak stosować takie produkty i czy są bezpieczne dla skóry. 

Wysokiej jakości przyspieszacze opalania zapewniają odpowiednie nawilżenie, chronią skórę przed nadmierną utratą wody i wysuszeniem spowodowanym przez promienie słoneczne – pomogą ci utrzymać zdrowy i młody wygląd skóry.

Najczęściej przyspieszacze opalania zawierają tyrozynę - aminokwas, który stymuluje szybsze wydzielanie melaniny, naszego naturalnego pigmentu. Dzięki temu nasza skóra opala się w krótszym czasie. Inne składniki, które wykazują podobne działanie to m.in. olej marchewkowy – dzięki niemu opalenizna pojawia się szybciej, a skóra zyskuje ładniejszy, złocisty odcień; beta-karoten oraz masło kakaowe. 

Wybór najlepszego przyspieszacza opalania. Co warto wiedzieć?

Wybór najlepszego przyspieszacza opalania jest kwestią indywidualną – zależy od preferencji oraz potrzeb skóry. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem:

  1. Składniki. Zwróć uwagę na składniki użyte w produkcie. Jeśli masz skłonności do alergii lub wrażliwą skórę, lepiej unikaj dodatków chemicznych. Szukaj w składach beta-karotenu (nadaje skórze jednolity i opalony wygląd), masła kakaowego (ma właściwości brązujące i skraca czas opalania), olejku marchewkowego (zawiera dużo beta-karotenu oraz tyrozyny, która najbardziej przyspiesza proces opalania).
  2. Zawartość SPF. Warto zaopatrzyć się w produkt, który poza przyspieszaniem opalania, będzie chronił skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Filtr chroni również przed poparzeniem słonecznym.
  3. Formuła. Przyspieszacze opalania są dostępne w różnych formułach – balsamy, lotiony, mgiełki, olejki czy mleczka. Wybierz formułę, którą lubisz najbardziej.
  4. Wchłanianie. Czas wchłaniania jest kluczowy. Jeśli nie lubisz tłustej warstwy na skórze, lepiej unikaj olejków i poszukaj kosmetyku z delikatniejszą konsystencją np. emulsji.
  5. Zapach. Niektóre przyspieszacze opalania mogą mieć intensywny zapach, który może być drażniący. Jeśli masz wrażliwy zmysł powonienia, poszukaj produktu o delikatnym lub neutralnym zapachu.
  6. Recenzje i opinie. Przeczytaj opinie innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jak produkt zadziałał u innych osób o podobnym typie skóry.

Pamiętaj, żeby przed pierwszym użyciem nowego produktu zawsze przeprowadzić test skórny, aby upewnić się, że nie wywoła on reakcji alergicznych lub podrażnień.

uśmiechnięta opalona kobieta na plażyfot. Antony on Unsplash

Sposoby na efektywne i bezpieczne stosowanie przyspieszaczy opalania

Jak wykonać próbę uczuleniową przyspieszacza opalania? Sprawdź na małym fragmencie skóry czy kosmetyk cię nie uczula. Jeśli nie, to można rozpocząć rutynę kosmetyczną przed eksponowaniem ciała na słońce.

Bezpośrednio przed opalaniem nałóż produkt na całe ciało równomiernie i odczekaj 15-30 minut przed wyjściem na słońce. Postaraj się aplikować go mniej w miejscach, w których nasza skóra jest bardziej sucha – łokcie, kolana. 

Odczekaj chwilę, aż produkt się wchłonie. Pamiętaj, że najlepszy przyspieszacz opalania to taki, który zawiera nie tylko składniki wspierające opalanie, ale także składniki nawilżające i filtr przeciwsłoneczny, minimum spf 30. Jeśli twój kosmetyk go nie ma, to po aplikacji przyspieszacza nałóż dodatkowo filtr przeciwsłoneczny. 

Warto pamiętać, że większość przyspieszaczy sprawdzi się również podczas opalania w solarium. Wcześniej jednak dobrze przeczytaj opis i upewnij się jak go zastosować. Niektóre produkty muszą być zaaplikowane dużo wcześniej przed sesją opalania. 

Jak uzyskać równomierną i trwałą opaleniznę dzięki przyspieszaczom?

Masz jasną karnację i nie wiesz, jak szybko się opalić? A może zastanawiasz się, czy krem przyspieszający opalanie jest dla ciebie? Wbrew pozorom nie musi to być ani trudne, ani czasochłonne. Wiesz już, co przyspiesza opalanie, a teraz sprawdź, jak skutecznie wykorzystać ten kosmetyk. 

Przyspieszacze opalania z niskim filtrem są dedykowane osobom z ciemniejszą karnacją. Osoby z bardzo jasną skórą są o wiele bardziej narażone na poparzenia słoneczne i trudno im uzyskać nawet jakąkolwiek opaleniznę. 

W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność sięgając po produkty przyspieszające opalanie. Warto wcześniej korzystać z kąpieli słonecznych bez przyspieszacza, a koniecznie z wysokim SPF (minimum 30, a najlepiej 50). Należy również unikać godzin południowych i okołopołudniowych, kiedy słońce świeci najmocniej. 

Jeśli skóra nabierze lekkiej opalenizny, można zastosować krem lub olejek przyspieszający opalanie, pamiętając, aby również zawierał filtr przeciwsłoneczny. 

W ten sposób unikniesz czerwonej skóry i podrażnień. Nakładaj przyspieszacz równomiernie na całe ciało i w razie potrzeby, w trakcie opalania nałóż kolejną warstwę, np. po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie. 

Jesteś szczęśliwą posiadaczką ciemniejszej karnacji? Możesz od razu opalać się z użyciem przyspieszacza, po ówczesnym teście skórnym. Pamiętaj jednak, aby nałożyć go równomiernie i w razie potrzebny wykonać reaplikację. I nigdy nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych, bez względu na odcień skóry.

Zależy ci na tym, aby opalenizna została jak najdłużej? Dbaj o nawilżenie naskórka, aby uniknąć łuszczenia się skóry. Pij dużo wody i regularnie nakładaj balsam nawilżający.

Pielęgnacja skóry przed i po stosowaniu przyspieszaczy opalania

Pielęgnacja skóry przed i po stosowaniu przyspieszaczy opalania jest kluczowa dla uzyskania pożądanych efektów opalenizny oraz utrzymania zdrowej i nawilżonej skóry. 

Dzień przed kąpielą słoneczną polecamy delikatny peeling skóry, aby usunąć martwy naskórek. Regularnie nawilżaj skórę całego ciała, co zapobiegnie przesuszeniu naskórka po ekspozycji na słońce oraz wydłuży trwałość opalenizny. 

Po opalaniu dokładnie umyj ciało, skóra może mieć specyficzny zapach po zastosowaniu kosmetyku przyspieszającego opalanie. 

Możesz również zastosować utrwalacz opalenizny – kosmetyk po opalaniu, który łagodzi, nawilża oraz pomaga zachować opaloną skórę jak najdłużej, dzięki specjalnej kompozycji składników. 

ludzie opalający się na plażyfot. Ferran Feixas on Unsplash

Mity i fakty o przyspieszaczach opalania – co musisz wiedzieć

Oto kilka znanych faktów i mitów o kosmetykach przyspieszających opalanie:

Mity:

  1. Balsamy z tyrozyną powodują szybsze opalanie bez konieczności ekspozycji na słońce: mit. Krem do opalania brązujący to nie samoopalacz! Przyspieszacz zawiera składniki, które pomagają stymulować produkcję melaniny w skórze, ale wymagają ekspozycji na słońce lub światło UV, aby uzyskać opaleniznę.
  2. Stosowanie przyspieszacza zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV: To nieprawda. Sam przyspieszacz nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych ani substancji, które chronią skórę przed promieniowaniem UV. Konieczne jest stosowanie kosmetyków, które mają dodatkowy składnik – filtr spf lub użycie filtra słonecznego po aplikacji przyspieszacza do opalania.
  3. Balsamy przyspieszające opalanie mogą zapewnić natychmiastową i intensywną opaleniznę: To również mit. Efekt opalenizny po stosowaniu przyspieszacza jest stopniowy i zależy od karnacji.
  4. Przyspieszacze opalania mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia raka skóry: To mit. To promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry, dlatego zawsze używaj filtrów przeciwsłonecznych.

Fakty:

  1. Tyrozyna może stymulować produkcję melaniny: To fakt. Tyrozyna jest aminokwasem, który pomaga w produkcji melaniny w skórze, co finalnie przyspiesza proces opalania.
  2. Stosowanie kosmetyków z tyrozyną przyspieszających opalanie wymaga ostrożności: To prawda. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na składniki zawarte w przyspieszaczach do opalania i mogą wystąpić reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Zawsze przeprowadź test skórny przed użyciem nowego produktu.
  3. Efekt opalenizny może być różny u różnych osób: To prawda. Skuteczność przyspieszacza może różnić się w zależności od indywidualnych cech skóry każdej osoby, takich jak jej naturalna pigmentacja i reakcja na składniki zawarte w produkcie.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down