2024-01-29
Owłosienie, zwłaszcza na głowie, jest ważną częścią wyglądu każdej kobiety i każdego mężczyzny. Kobiety wręcz marzą, aby włosy były długie, mocne oraz lśniące. Ich zapuszczanie może chwilę potrwać, ponieważ rosną około 1 centymetra na miesiąc. Jeśli chcesz przyśpieszyć ten proces, musisz otoczyć je odpowiednią troską i pielęgnacją. Dowiedz się, co wpływa na porost i jak długo rosną włosy.
Porost włosów, a etapy cyklu życia włosa
Jeśli martwisz się wypadającymi kosmykami, musisz wiedzieć, że to jeden z etapów cyklu ich życia, który trwa zazwyczaj od 2 do 7 lat. Każdego dnia może ich wypadać od 50 do aż 80 sztuk. To zupełnie naturalne, chociaż może wzbudzić niepokój.
Warto jednak pamiętać, że nie jest to proces, który zawsze zachodzi w tym samym czasie. Wzrost włosów podzielony jest na 3 pełne fazy, które powtarzają się ciągle przez całe Twoje życie:
- anagen – faza wzrostu,
- katagen – faza spoczynku,
- telogen – faza wypadania.
Dzięki poznaniu tych etapów zrozumiesz, jak szybko rosną włosy.
W pierwszej fazie tempo wzrostu włosa wynosi od 1 roku do 4 lat. Wówczas cebulka regeneruje się, a komórki macierzy dzielą się w taki sposób, aby powstało całkiem nowe włókno. Następnie otaczają brodawkę, a na końcu tworzą opuszkę. Mieszek włosowy wydłuża się i uzyskuje odpowiednią długość.
Podczas tego etapu ważna jest również produkcja melatoniny, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za kolor. Po pewnym czasie włos wreszcie wydostaje się na powierzchnię skóry głowy.
Faza spoczynku to z kolei okres przejściowy, który trwa od 2 do 3 tygodni. Podczas tego etapu włókno nie wytwarza się, a cebulka wycofuje się ze skóry. Zatrzymują się wszystkie procesy, które zachodzą w fazie wzrostu.
Ostatnia faza to wypadanie. Włos już nie rośnie i pozostaje na skórze głowy jeszcze przez 3 miesiące. Staje się widocznie cieńszy i słabszy, ponieważ nie zachodzą w nim już żadne procesy życiowe. Samoistnie wypada podczas mycia lub czesania.
Czynniki wpływające na wzrost włosów
Wiele osób zastanawia się, jak szybko zapuścić włosy. Jeśli chcesz to zrobić, musisz poznać czynniki, które wpływają na ich wzrost. Przejawiają się one najczęściej na tle genetycznym i hormonalnym.
Nie należy w tym przypadku ignorować ogólnego stanu zdrowia. Liczba wypadających kosmyków może się też zwiększać w zależności od wieku. Im jesteś starszy, tym Twoje włosy są coraz rzadsze.
Poziom hormonów, który może decydować o tym, jak szybko rosną włosy, wzrasta w okresie dojrzewania. Dlatego też u mężczyzn występuje owłosienie jednoznaczne.
Związane jest ono z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Oczywiście wszystko zależy też od kondycji skóry głowy, o którą należy dbać, używając odpowiednich kosmetyków.
Co jeść, żeby włosy szybciej rosły? Dieta i suplementacja
Odpowiedź na pytanie, jak przyspieszyć porost włosów, kryje się również w zdrowej diecie. Ma ona duży wpływ na Twoje owłosienie. W diecie powinno znajdować się m.in. białko, ponieważ aminokwasy pozytywnie działają na budowę skóry i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu.
Warto przede wszystkim wprowadzić do swojego codziennego menu:
- pomidory,
- paprykę,
- melony,
- bób,
- szpinak,
- wiśnie,
- czereśnie,
- jagody,
- morele,
- śliwki.
Wskazane owoce i warzywa bogate są w antyoksydanty, które wzmacniają układ odpornościowy.
Można również sięgnąć po odpowiednią suplementację, w której występują witaminy, np. witamina A. Stymuluje ona wzrost mieszków, zapobiega łamaniu i przesuszaniu.
Znajdziesz ją w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, kapuście, marchewce, morelach, pomarańczach, pomidorach, maśle, czy nawet w wątróbce.
Witamina C chroni z kolei przed łamaniem i rozdwajaniem. Występuje w czarnej porzeczce, jagodach, malinach, owocach cytrusowych, jarmużu, papryce i w szpinaku.
Istotna jest również witamina E odpowiedzialna za przyspieszenie wzrostu włosów i poprawę ich poziomu nawilżenia. Nie brakuje jej w jajkach, orzechach, nasionach roślin oleistych, zielonych warzywach i w pieczywie pełnoziarnistym.
Domowe sposoby na szybszy porost włosów
Niektórzy szukają innych sposobów i zastanawiają się, jak szybko rosną włosy przy użyciu domowych i naturalnych metod. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja i stosowanie sprawdzonych kosmetyków.
Wypróbuj różne kuracje do włosów i zabiegi pielęgnacyjne do domowego użytku, takie jak olejowanie. Będziesz potrzebować olejku rycynowego, arganowego lub rozmarynowego.
Olejek należy zaaplikować bezpośrednio na skórę głowy kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, aby tę czynność wykonać 30 minut przed myciem lub pozostawić olejek na całą noc.
Innym pomocnym sposobem na przyspieszenie porostu włosów jest domowa maska, którą przyrządzisz z kawy i odżywki lub z jajka i miodu. Dla uzyskania zadowalającego efektu maskę nakładaj 1-2 razy w tygodniu.
Odpowiednie krążenie w skórze również wpływa na tempo wzrostu włosów. Możesz je pobudzić, wykonując regularne masaże głowy.
Dzięki temu mieszki są lepiej ukrwione, dotlenione i dociera do nich więcej substancji odżywczych z kosmetyków. Masaż można wykonać podczas mycia. Wystarczy delikatne masowanie skóry głowy przez kilka minut.
Zabiegi przyspieszające porost włosów
W gabinetach medycyny estetycznej można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, które przyśpieszają wzrost włosów.
Jednym z nich jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzyknięciu do skóry głowy gotowego koktajlu ze składników aktywnych. Efekt widoczny jest po kilku tygodniach i utrzymuje się przez wiele miesięcy.
Kolejnym zabiegiem jest karboksyterapia, odbywa się przy użyciu dwutlenku węgla, który podaje się podskórnie. Dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne i przyczynia się tym samym do wzrostu owłosienia.
Popularna również staje się terapia światłem LED, która poprawia funkcjonowanie komórek skóry i ukrwienie. Wiele osób wybiera również przeszczep, który pomaga zagęścić włosy.
Co wpływa na porost włosów? Istnieje zarówno wiele czynników, jak i metod, aby przyspieszyć wzrost włosów. Jeśli masz problem z ich nadmiernym wypadaniem, warto wcześniej zlokalizować źródło problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak długo rosną włosy, ponieważ proces ten wymaga czasu i cierpliwości. Można go przyśpieszyć, stosując suplementacje, dietę, specjalistyczne kosmetyki i zabiegi. Skuteczne mogą okazać się również proste, naturalne sposoby, do których potrzebujesz jedynie domowych składników.