Młoda kobieta z niedbałą fryzurąMłoda kobieta z niedbałą fryzurą
Strączkujące się włosy mogą wymagać specjalnej pielęgnacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb / fot. Juli Kosolapova on Unsplash

2024-02-26

Przez strączkowanie się włosów cały wysiłek, jaki wkładasz w ich pielęgnację i stylizację, pozostaje niezauważony. Ty z kolei czujesz się nieświeżo, choć dopiero co wyszłaś spod prysznica i przygotowałaś się do wyjścia. Sprawdź, jak skutecznie walczyć ze strączkowaniem. Oto nasze sprawdzone sposoby.

Co to jest strączkowanie włosów?

Strączkujące się włosy zbijają się w pasma o różnej grubości, które są wizualnie oddzielone od reszty fryzury. Przez to wyglądają nieestetycznie, czy wręcz nieświeżo - zupełnie tak, jak gdyby nie były myte od kilku dni. Problem może pojawić się na kosmykach o różnej grubości i najczęściej zmagają się z nim posiadaczki włosów niskoporowatych, choć nie jest to zasadą.

Ten efekt najgorzej prezentuje się na prostych i lekko falowanych pasmach, którym odbiera objętość i zadbany wygląd. Nieco inaczej mogą na to spojrzeć właścicielki loków, u których strączkowanie włosów może przyczynić się do mocniejszego zdefiniowania „kręciołków”, a zatem jest pożądane.

Przyczyny strączkowania włosów

Zbijanie się włosów w strąki może wynikać z różnych czynników. Najczęściej jest rezultatem niewłaściwej pielęgnacji oraz złych nawyków. Poniżej zebraliśmy najczęstsze przyczyny strączkowania. Warto się im przyjrzeć i zastanowić, który może być Twoim problemem.

Niedopłukanie kosmetyków

Strączkujące się włosy są często wynikiem tego, że za krótko spłukujesz je wodą podczas mycia. W rezultacie pozostałości szamponu czy odżywki utrzymują się na nich i oblepiają pasma. Fryzura wygląda na ciężką i pozbawioną objętości, kosmyki są nieprzyjemnie śliskie i lepkie w dotyku, a Ty zmagasz się dodatkowo z plączącymi się włosami z tyłu głowy.

Zbyt częste dotykanie włosów

Zastanów się nad tym, jak często dotykasz swoich włosów w ciągu dnia. Za każdym razem, gdy to robisz, przenosisz na nie nie tylko zabrudzenia, ale też sebum produkowane przez skórę. Tym samym na pasmach gromadzi się go coraz więcej, a to sprzyja zbijaniu się kosmyków w strąki.

Przeciążenie pasm

Silikony to składniki, które mogą i pomagać, i szkodzić włosom. Ich zadanie polega na uzupełnianiu ubytków, dzięki czemu łuska staje się gładsza, a fryzura bardziej błyszcząca – aż do kolejnego mycia. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie każde silikony zostaną usunięte samą wodą czy łagodnym szamponem bez SLS-u, który stosujesz na co dzień. 

Istnieje spora grupa, której pozbędziesz się z kosmyków dopiero wtedy, gdy sięgniesz po mocniejszy detergent (czyli np. wyżej wspomniany SLS/SLES). Zaliczają się do nich m.in. Stearyl Dimethicone, Cetyl Dimethicone czy Trimethylsiloxysilicate, bardzo często spotykane w kosmetykach do włosów. Jeśli ich nie zmyjesz w odpowiedni sposób, będą oblepiać pasma kolejnymi warstwami i obciążać je coraz mocniej. I wtedy masz do czynienia ze strączkującymi się włosami.

Przetłuszczanie się włosów

Łój to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe zlokalizowane przy mieszkach włosowych. Jego zadaniem jest ochrona pasm przed czynnikami zewnętrznymi. Zwykle nawet nie zauważasz go na co dzień, bo znika od razu po umyciu włosów. 

Sytuacja komplikuje się jednak wtedy, gdy praca gruczołów łojowych zostanie rozregulowana, np. z powodów hormonalnych albo uwarunkowań genetycznych. Dochodzi wtedy do nadprodukcji sebum, którego jest nagle zbyt wiele, by mogło pozostać niezauważone na skórze głowy. Rozpływa się zatem po całej długości pasm i przyczynia do zbijania ich w tłuste strąki.

Zniszczone włosy

Wcześniej wspomnieliśmy, że na strączkowanie są najbardziej narażone niskopory, czyli gładkie włosy o zdrowym wyglądzie. W rzeczywistości problem może pojawić się również na średnio- i wysokoporach, czyli włosach z bardziej rozchylonymi łuskami. Właśnie to będzie też przyczyną strączkowania włosów - odchylone łuski zahaczają o siebie i sklejają pasma w zbite strąki.

Co zrobić, gdy włosy się strączkują?

Gdy widzisz sklejone strąki, które smętnie okalają Twoją twarz, masz ochotę co chwilę myć włosy, choć po wyjściu z łazienki wcale nie wyglądają lepiej? Takie działanie nie zawsze zda egzamin, a czasem może wręcz pogłębić problem – np. wtedy, gdy jego przyczyną jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, czy też ich niedopłukanie. 

Skuteczną walkę ze strączkowaniem włosów możesz prowadzić przez:

  • staranne spłukiwanie szamponu, a najlepiej spienianie go przed użyciem i nakładanie w rozwodnionej formie;
  • ograniczenie momentów, w których dotykasz pasm, tylko do czesania i innych niezbędnych zabiegów;
  • dokładne oczyszczanie skóry głowy i włosów co pewien czas przy użyciu szamponu z SLS-em;
  • wdrożenie rutyny pielęgnacyjnej mającej na celu poprawę kondycji kosmyków;
  • działania przeciwdziałające przetłuszczaniu.

Kosmetyki na strączkujące włosy

W pozbyciu się problemu ze strączkowaniem włosów pomoże Ci dobór właściwych kosmetyków. Wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • delikatny szampon - świetnie sprawdzi się nawet przy codziennym myciu, jeśli masz taką potrzebę. W jego składzie szukaj chociażby takich składników, jak Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Isethionate lub Coco Glucoside;
  • mocno oczyszczający szampon - stosuj go raz na kilka myć, najlepiej wtedy, gdy widzisz pierwsze oznaki strączkowania włosów;
  • lekka odżywka - powinna nawilżać kosmyki, ale ich nie obciążać;
  • preparat na końcówki - zabezpieczy je przed rozdwajaniem i łamaniem na długości. Pamiętaj, że takie olejki do włosów należy aplikować niezwykle oszczędnie i jedynie na pasma na długości, a nie na skalp.

Co na strączkujące włosy, jeśli masz dodatkowo problem z przetłuszczaniem skóry głowy? W tym przypadku musisz rozpoznać, na czym dokładnie polega problem. Jeśli ma podłoże genetyczne czy hormonalne, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Być może wystarczy jednak trochę zmienić harmonogram mycia włosów i zastąpić szampon delikatniejszym, a zobaczysz poprawę wyglądu fryzury.

Skrócenie fryzury może okazać się radykalnym, ale przy tym skutecznym sposobem na walkę ze strączkowaniem włosów. Co to da? Po pierwsze, częste podcinanie końcówek pomaga nie dopuszczać do ich zniszczenia. Po drugie, świeżo ścięte na prosto pasma mają mniejszą tendencję do łamania się niż mocno wycieniowane, postrzępione włosy – a ograniczenie powstawania uszkodzeń mechanicznych może uniemożliwić kosmykom zahaczanie łuskami o siebie.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down