Sucha skóra twarzy: przyczyny i skuteczne sposoby nawilżania

Zaczerwienienie i łuszczenie skóry nosa, pieczenie twarzy, swędzenie oraz ogólne uczucie napięcia i dyskomfortu. Brzmi znajomo? To objawy suchej skóry, która wbrew pozorom jest dość powszechnym problemem. Na szczęście wiemy, jak sobie z nim poradzić. Przygotowaliśmy poradnik, w którym omawiamy najczęstsze przyczyny przesuszonej skóry twarzy i proponujemy skuteczne sposoby na przywrócenie jej zdrowego wyglądu.

Sucha skóra twarzy – przyczyny. Jak dochodzi do przesuszenia skóry na twarzy?

Sucha skóra twarzy może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

  • Czynniki środowiskowe – niska temperatura, wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach (zwłaszcza w sezonie grzewczym), nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – wszystkie te czynniki przyczyniają się do utraty wody z naskórka.
  • Nieodpowiednią pielęgnację – przede wszystkim używanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy zawierających składniki, które mogą powodować przesuszenie i podrażnienie skóry, np. detergenty i alkohole. Przyczyną może być również zbyt intensywne pocieranie w trakcie mycia czy nawet kontakt z gorącą wodą.
  • Choroby skóry – łuszczyca twarzy, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema czy skóra pergaminowa często objawiają się suchością, swędzeniem i zaczerwienieniem cery.
  • Zaburzenia hormonalne – zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy zmiany hormonalne mogą mieć bezpośredni wpływ na kondycję skóry twarzy, powodując jej przesuszenie.
  • Niewłaściwie zbilansowaną dietę – niedobór kluczowych witamin i minerałów oraz zbyt mała ilość spożywanej wody są często przyczyną suchej skóry twarzy. Podobnie działa częste sięganie po alkohol.

Oprócz tego sucha skóra może być efektem długotrwałego stresu, palenia papierosów czy przyjmowania niektórych leków (np. retinoidów i diuretyków).

Atopowe zapalenie skóry – główny winowajca suchości twarzy?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj objawia się suchością, świądem i zaczerwienieniem. Szczególnie często dotyka twarzy, zwłaszcza policzków i czoła.

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mają zaburzoną barierę naskórkową, co prowadzi do zwiększonej utraty nawilżenia. W rezultacie staje się ona sucha oraz podatna na podrażnienia i infekcje. Charakterystyczne dla AZS są także okresy zaostrzeń i remisji.

Chociaż AZS jest częstą przyczyną suchej skóry twarzy, to jest tylko jednym z wielu możliwych powodów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zaczerwienienie i łuszczenie skóry wokół nosa: przyczyny i sposoby leczenia

Zaczerwienienie i łuszczenie skóry wokół nosa jest najczęściej wywołane przez podrażnienie, np. w trakcie przeziębienia, gdy często wydmuchujemy nos. Podobnie jest w przypadku suchego powietrza w pomieszczeniu, szczególnie zimą. 

Inną przyczyną zaczerwienienia i łuszczenia skóry wokół nosa może być łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty. Winowajcą może okazać się również alergia wywołana przez kontakt z substancjami, na które masz uczulenie (np. składnik kremu do twarzy).

Aby złagodzić objawy, warto sięgnąć po delikatne kosmetyki do oczyszczania, np. emulsje i pianki do mycia twarzy. Zadbaj również o regularne nawilżanie skóry kremem zawierającym składniki, które polecamy w dalszej części tego poradnika, oraz chroń ją przed wiatrem i mrozem. Nie zapomnij też o konsultacji z lekarzem, który w razie potrzeby włączy odpowiednie leczenie.

Suche plamy na skórze: identyfikacja i metody leczenia

Suche plamy na skórze mogą być objawem różnych schorzeń dermatologicznych. Jednym z nich jest egzema, która charakteryzuje się właśnie swędzącymi, czerwonymi i suchymi zmianami. Drugim potencjalnym winowajcą jest łuszczyca twarzy, która powoduje powstawanie czerwonych, łuszczących się plam na skórze.

Czasami suche plamy na skórze są objawem grzybicy, a dokładniej: zakażenia grzybiczego. Uwagę zwraca ich charakterystyczny okrągły kształt. Inną przyczyną zmian może być ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry, w którym pojawiają się tłuste, żółtawe łuski.

Jak z pewnością się domyślasz, metody leczenia suchych plam na skórze zależą od ich przyczyny. Ogólne zalecenia obejmują przede wszystkim regularne stosowanie dermokosmetyków i preparatów przepisanych przez dermatologa (np. kortykosteroidów w przypadku zdiagnozowania egzemy i łuszczycy). Pomocne mogą okazać się także emolienty, które ochronią suchą skórę twarzy przed utratą wody.

Objawy cukrzycy na skórze: jak je rozpoznać?

Cukrzyca – jako choroba metaboliczna – wpływa na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Nic dziwnego, że może także oddziaływać na wygląd i kondycję cery. Co istotne, wczesne rozpoznanie ewentualnych zmian może być kluczowe w diagnozie stanu przedcukrzycowego lub niekontrolowanej cukrzycy.

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy na skórze? To przede wszystkim jej suchość i swędzenie, których przyczyną może być odwodnienie organizmu. Często wynika ono z podwyższonego poziomu cukru we krwi. Zwróć też uwagę na ewentualne ciemne przebarwienia, najczęściej występujące na szyi, pod pachami lub w pachwinach. To acanthosis nigricans, czyli rogowacenie ciemne, które może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z wymienionych objawów cukrzycy na skórze, zwłaszcza w połączeniu z innymi niepokojącymi symptomami, np. zwiększonym pragnieniem lub częstym oddawaniem moczu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kwas hialuronowy i inne składniki nawilżające w pielęgnacji suchej skóry

Kwas hialuronowy to jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych składników nawilżających w kosmetyce. Dlaczego? Ze względu na jego zdolność do wiązania wody. Najprościej mówiąc: działa jak gąbka, przyciągając i zatrzymując ją w skórze. Kwas hialuronowy, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie, wpływa również na poprawę elastyczności i jędrności oraz pomaga we wzmacnianiu bariery ochronnej naskórka.

Jakie inne składniki są polecane w pielęgnacji skóry z tendencją do przesuszania?

  • Gliceryna – kolejny składnik pomagający zatrzymać wilgoć w naskórku i zapobiegający jej odparowywaniu. Substancja działa na tyle delikatnie, że nadaje się nawet do mocno przesuszonej skóry twarzy.
  • Mocznik – jest jednym ze składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Ma zdolność do penetrowania warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu zwiększa poziom nawilżenia i poprawia teksturę skóry.
  • Ceramidy – must have, jeśli zmagasz się z łuszczeniem i pieczeniem twarzy spowodowanym naruszoną barierą hydrolipidową. Stosowanie np. serum z ceramidami wspomaga jej odbudowę, zapobiegając tym samym utracie wody.
  • Alantoina – ma właściwości kojące i łagodzące podrażnienia. Dodatkowo wspiera regenerację, dlatego powinna znaleźć się obowiązkowo w kremie do twarzy przeznaczonym do suchej skóry.
  • Ekstrakt z aloesu – jest znany ze swoich właściwości nawilżających, kojących i przeciwzapalnych, które zawdzięcza bogactwu witamin, minerałów i enzymów.

W przypadku bardzo suchej skóry twarzy warto wypróbować również krem nawilżający zawierający panthenol oraz oleje roślinne (arganowy, jojoba czy awokado), które są źródłem cennych kwasów tłuszczowych, pomagających we wzmocnieniu bariery lipidowej.

Jak pielęgnować suchą skórę pod oczami i na głowie?

Sucha skóra pod oczami i na głowie wymaga szczególnej troski. W pierwszym przypadku – ze względu na delikatność tego obszaru – należy używać łagodnego kremu nawilżającego przeznaczonego konkretnie do okolic oczu. Szukaj formuł zawierających kwas hialuronowy, olej arganowy, prowitaminę B5 czy filtrat ze śluzu ślimaka.

Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko dobór odpowiedniego kremu pod oczy, ale także metoda jego aplikacji. Nakładaj kosmetyk opuszkami palców, delikatnie wklepując go w skórę. Postaraj się nie wcierać kremu, ponieważ w ten sposób nie tylko podrażniasz już i tak suchą skórę pod oczami, ale także przyczyniasz się do powstawania nowych zmarszczek.

A jak powinna wyglądać pielęgnacja suchej skóry głowy? Zacznij od sprawdzenia, czy używany przez Ciebie szampon nie zawiera SLS, SLES i innych substancji mogących powodować podrażnienia. O wiele lepszym wyborem jest formuła bazująca na delikatnych środkach myjących. W trakcie oczyszczania suchej skóry głowy zadbaj też o odpowiednią temperaturę wody – zbyt gorąca może dodatkowo pogorszyć kondycję skalpu.

To jednak nie koniec! Zarówno w przypadku suchej skóry pod oczami, jak i na głowie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij dużo wody (średnio 1,5-2 litry dziennie) i stosuj dietę bogatą w antyoksydanty. Upewnij się, że nie masz żadnych niedoborów oraz porozmawiaj z lekarzem o rozpoczęciu ewentualnej suplementacji witaminy D.

Pamiętaj, że sucha skóra twarzy, pod oczami czy na głowie może być objawem różnych schorzeń. Jeżeli pomimo zmian w pielęgnacji i odpowiednio zbilansowanej diety problem nadal się utrzymuje, to warto skonsultować się z dermatologiem.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down