odżywka do włosów

Masz suche i puszące się włosy? Odnosisz wrażenie, że nieważne, jakich (i ile) różnorodnych kosmetyków używasz, wciąż nie możesz poradzić sobie ze swoją fryzurą i doprowadzić jej do wymarzonego stanu - błyszczącej, lejącej się tafli, która będzie stanowiła Twoją naturalną ozdobę? Nie martw się - nowoczesna kosmetologia wychodzi naprzeciw Twojemu problemowi! Poznaj rewelacyjne odżywki emolientowe!

Czym są emolienty i dlaczego są ważne w pielęgnacji włosów?

Emolienty, to według oficjalnej definicji, obojętne biologicznie preparaty stosowane we współczesnej kosmetologii i dermatologii, które działają zmiękczająco, nawilżająco i natłuszczająco oraz regeneracyjnie, co na suche włosy ma zbawienny wpływ.

Emolienty są składnikami, jakie mogą posiadać dobrej jakości, nawilżające odżywki, szampony czy maski do włosów. To substancje, które tworzą na powierzchni włosów ochronną warstwę, pomagając zatrzymać wilgoć (zapewniając głębokie nawilżenie włosów) i chroniąc je przed uszkodzeniami zewnętrznymi. 

Składniki spotykane w odżywkach emolientowych to najczęściej:

  • Oleje roślinne (np. olej arganowy, olej jojoba, olej z pestek malin);
  • Masła roślinne (np. masło shea, masło kakaowe);
  • Silikony (np. dimetikon, cyklometikon);
  • Woski (np. wosk pszczeli).

Dla jakiego typu włosów najlepsza będzie odżywka emolientowa?

Odżywka emolientowa - na jakie włosy? Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest ona doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla włosów suchych i puszących się, na które nie działają zwykle, marketowe szampony i odżywki nawilżające do włosów.

Emolienty do włosów świetnie sprawdzają się także jako odżywka do włosów farbowanych czy odżywka do włosów rozjaśnianych. W obydwu tych przypadkach, naruszona jest naturalna struktura włosa, co prowadzi do szybkiego przesuszenia czy łamliwości. Preparaty tego typu pozwalają zatrzymywać we włosach wilgoć, a dodatkowo tworzą warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem słońca, gorącego powietrza czy innych czynników zewnętrznych.

Na jakie włosy jeszcze sprawdzi się odżywka lub maska emolientowa? Będzie ona rewelacyjnym wyborem przypadku, gdy Twoje włosy są wyjątkowo zniszczone, np. zabiegami fryzjerskimi (przedłużanie, ciasne warkoczyki, trwała), domowym farbowaniem, słoną wodą morską, czy też zniszczenia na nich tworzyły się przez lata, przez nieodpowiednią ich pielęgnację, częste prostowanie itp.

Jakie korzyści niesie stosowanie odżywki emolientowej?

Stosowanie odżywki do włosów z emolientami niesie za sobą wiele korzyści dla Twoich włosów. Są to przede wszystkim:

  • Nawilżenie - emolienty pomagają utrzymać wilgoć wewnątrz włosa, co zapobiega jego wysuszeniu i łamliwości;
  • Ochrona - tworzą warstwę ochronną na powierzchni włosa, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy ciepło z urządzeń do stylizacji (prostownic, suszarek, lokówek);
  • Miękkość i gładkość - odżywka do włosów z emolientami sprawia, że włosy stają się miękkie w dotyku i łatwiejsze do rozczesywania;
  • Redukcja puszenia - emolienty pomagają wygładzić powierzchnię włosa, co zmniejsza skłonność do puszenia.

Jak prawidłowo stosować odżywki emolientowe?

Dla uzyskania jak najlepszego efektu, jaki może przynieść odżywka nawilżająca do włosów z emolientami, warto wprowadzić do swojej pielęgnacji włosów nową rutynę i zadbać o nie również pomiędzy myciami, m.in. używając czepka do spania czy satynowych lub jedwabnych poszewek.

Dobre efekty przyniesie Ci również zastosowanie emolientowego szamponu, który już w fazie mycia włosów i skóry głowy, zapewni obydwu nawilżenie i ochronę. Do mycia zawsze używaj ciepłej wody, która pozwoli otworzyć się łuskom włosów i dokładnie je oczyścić, a następnie umożliwi wniknięcie składników odżywczych do ich wnętrza. 

Unikaj wody zbyt gorącej, gdyż może ona dodatkowo przesuszyć włosy i skórę. Również ilość szamponu ma znaczenie - nie używaj go zbyt dużo, bo nie będziesz w stanie dokładnie go wypłukać, co obciąży włosy i doprowadzi do szybszego przetłuszczania. Jeśli masz problem z dobraniem ilości szamponu, warto wówczas rozważyć mycie włosów metodą kubeczkową.

Po dokładnym wypłukaniu szamponu, usuń z włosów nadmiar wody i nałóż na nie odżywkę, zaczynając od końcówek, ku górze, ale zawsze delikatnie rozprowadzając ją w dół, zgodnie z ułożeniem łusek. Możesz pomóc sobie grzebieniem z dużymi, szeroko rozstawionymi zębami. Nie nakładaj odżywki u nasady, bo nawet najlepsza odżywka do włosów może wówczas sprawić, że Twoje włosy będą szybciej się przetłuszczały i będą „oklapnięte”.

Zostaw preparat na włosach na 2 do 5 minut, a następnie dokładnie je wypłucz letnią wodą, chyba że kosmetyk przez Ciebie wybrany to odżywka do włosów bez spłukiwania - wówczas odczekaj zalecany czas i przejdź do suszenia i modelowania fryzury. Podczas spłukiwania odżywki, również możesz rozczesać włosy dużym grzebieniem. 

Jeśli masz bardzo przesuszone, puszące się włosy, odżywkę emolientową możesz stosować każdorazowo podczas mycia włosów lub stosować ją naprzemiennie z odżywkami proteinowymi i humektantowymi. Jeśli zaś preferowanym przez Ciebie kosmetykiem jest maska, wystarczy nakładać ją na włosy 1-2 razy w tygodniu (co kilka myć).

Porównanie odżywek emolientowych i humektantowych – kiedy ich używać?

A czym są wcześniej przez nas wspomniane odżywki humektantowe? To preparaty kosmetyczne ze składnikami, które przyciągają i zatrzymują wilgoć w strukturze włosa. Najczęściej używane w kosmetykach humektanty to m.in. gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol, mleczan sodu (sodium lactate), sorbitol, czy te prosto z natury - miód, aloes.

Humektanty są odpowiedzialne za nawilżenie i dodanie elastyczności włosom, ale nie tworzą na nich warstwy ochronnej, jak to robią emolienty. Świetnie więc nawilżają, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności; kiedy jednak przebywamy często w suchych, ciepłych pomieszczeniach, włosy mogą szybciej tracić wilgoć - warto wówczas stosować takie odżywki naprzemiennie z emolientami.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down