Kobieta na plaży posmarowana kremem z filtremKobieta na plaży posmarowana kremem z filtrem
Ochrona przeciwsłoneczna to niezwykle istotna, ale nie jedyna forma pielęgnacji skóry latem / fot. shutterstock

2024-06-17

Wakacje nad morzem, leniwe popołudnia na plaży, morskie kąpiele... Lato to czas, który wielu z nas spędza na świeżym powietrzu, ciesząc się słońcem i morskimi przyjemnościami. Jednakże, choć lato przynosi za sobą wiele radości, towarzyszy mu również szereg wyzwań dla naszej skóry.

Słońce, sól morska i wiatr mogą mieć negatywny wpływ na skórę, jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. W artykule omówimy, jak skutecznie chronić skórę latem i jakie następstwa może mieć brak odpowiedniej pielęgnacji.

Słońce – jak się przed nim chronić?

Słońce to nie tylko symbol letniego upału i przyjemnego wypoczynku na plaży, ale także potencjalne zagrożenie dla zdrowia skóry.

Promieniowanie UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, oraz UVA, które penetruje głębiej warstwy skóry, mogą mieć szkodliwe skutki dla naszego ciała.

Oparzenia słoneczne są jednym z najbardziej widocznych efektów nadmiernej ekspozycji na słońce, objawiających się zaczerwienieniem, bólem i czasem pęcherzami.

Jednak to nie wszystko – promieniowanie UV powoduje również przedwczesne starzenie się skóry, prowadzące do zmarszczek, utraty elastyczności i pojawiania się plam pigmentacyjnych.

Co gorsza, nadmierna ekspozycja na słońce może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka skóry, w tym czerniaka, jednego z najgroźniejszych rodzajów nowotworów skóry.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiednio chronili skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, stosując wysokiej jakości kremy z filtrem, unikając intensywnego słońca w godzinach największego nasilenia, czyli od 10:00 do 16:00, oraz nosząc nakrycia głowy i ubrania z długimi rękawami.

Pamiętajmy, że ochrona skóry przed słońcem nie tylko zapewni nam zdrowszą i młodszą skórę, ale również pomoże zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń skórnych.

kobieta smaruje nogi kremem z SPFfot. shutterstock

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?

Przy wyborze kremu z filtrem istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych czynników, które zapewnią skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy zwrócić uwagę na SPF, czyli czynnik ochrony przeciwsłonecznej.

Warto sięgać po kremy z SPF 50, które zapewniają odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UVB, odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne, oraz UVA, które jest głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry.

Ponadto szerokie spektrum ochrony oznacza, że krem z filtrem chroni przed obydwoma rodzajami promieniowania UV. Wodoodporność jest kolejną istotną cechą kremu, zwłaszcza latem, gdy często spędzamy czas na plaży lub przy basenie.

Kremy wodoodporne utrzymują się na skórze dłużej, nawet po kontakcie z wodą, co zapewnia ciągłą ochronę. Ważne jest także regularne nakładanie – co około dwie godziny – kremu z filtrem, zwłaszcza po kąpieli w wodzie lub spoceniu się, aby utrzymać skuteczną ochronę przez cały dzień.

Pamiętajmy, że skóra może być narażona na szkodliwe promieniowanie UV nawet w chłodne i pochmurne dni, dlatego stosowanie kremu z filtrem powinno być codzienną praktyką, niezależnie od warunków pogodowych.

Sól morska – jak zapobiec wysuszeniu skóry?

Kąpiele w morzu to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji podczas letnich wakacji. Jednakże warto pamiętać, że sól zawarta w wodzie morskiej może działać wysuszająco na skórę.

Regularne moczenie się w wodzie morskiej może prowadzić do nadmiernego odparowywania wilgoci z naskórka, co skutkuje wysuszeniem skóry, jej szorstkością oraz podrażnieniami.

Aby temu zapobiec i utrzymać skórę w dobrej kondycji, warto po każdej kąpieli sięgnąć po nawilżający balsam lub olejek do ciała. Te produkty zapewniają intensywne nawilżenie, pomagają przywrócić skórze odpowiedni poziom wilgoci i elastyczności.

Dodatkowo mogą także działać łagodząco na ewentualne podrażnienia spowodowane przez sól morską – pozostawiają skórę miękką, gładką i odżywioną. Warto zadbać o regularne nawilżanie skóry po kąpielach w morzu, aby cieszyć się jej zdrowym i promiennym wyglądem przez całe lato.

kobiece plecy mokre od wody morskiejfot. shutterstock

Wiatr – czy może wpływać na stan skóry?

Silny wiatr, zwłaszcza na plaży lub w górach, może stanowić poważne wyzwanie dla kondycji skóry. Wiatr przyspiesza proces odparowywania wilgoci z naskórka, co prowadzi do wysuszenia skóry oraz jej nadmiernego łuszczenia się.

Ponadto intensywny wiatr może również powodować podrażnienia skóry sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia.

Aby ochronić skórę przed negatywnymi skutkami silnego wiatru, warto stosować odpowiednią ochronę. Noszenie lekkich, przewiewnych ubrań może ograniczyć narażenie skóry na działanie wiatru, chronić ją przed nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniami.

Dodatkowo noszenie nakrycia głowy, takiego jak kapelusz lub chusta, chroni skórę twarzy i głowy przed bezpośrednim działaniem wiatru. Podczas pobytu na silnym wietrze warto pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Jak dbać o skórę latem? Podsumowanie

Wakacje są czasem relaksu i przyjemności, jednak nasza skóra może być narażona na szereg wyzwań związanych ze słońcem, solą morską i wiatrem.

Promieniowanie UVB i UVA może prowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry i zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry.

Dlatego tak istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków z SPF, w tym kremów z filtrem o SPF przynajmniej 50, o szerokim spektrum ochrony, oraz regularna aplikacja co dwie godziny.

Sól morska może wysuszać skórę, dlatego po kąpielach warto sięgać po nawilżające balsamy lub olejki.

Silny wiatr również może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry, dlatego należy chronić ją przed jego działaniem – nosić przewiewne ubrania i nakrycia głowy.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się zdrową i promienną skórą przez całe lato.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jesika Kubiak
Jesika Kubiak

Kosmetolożka, trycholożka i dietetyczka. Zajmuje się holistycznie problemami pacjentów łącząc poszukiwanie piękna ze zdrowiem. Absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi oraz Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Swoją wiedzę nieustannie poszerza na specjalistycznych kursach i szkoleniach...

Komentarze
chevron-down