Ekologiczne perfumy, stworzone przy użyciu olejków eterycznych są trwałe - fot. Fulvio Ciccolo/unsplash

Naturalne perfumy posiadają długą historię, pierwsze pojawiły się już w starożytnym Egipcie. W swym składzie nie posiadały alkoholu, a ich najbardziej popularną formą były balsamy i olejki. Człowiek od dawna lubił otaczać się zapachową aurą. Skład perfum przez lata był ulepszany i zmieniany. Sprawdź, czym charakteryzują się naturalne perfumy.  

Naturalne perfumy

Naturalne kosmetyki, do których należą także naturalne perfumy, zyskują coraz większą popularność. Życie w zgodzie naturą w sferze pielęgnacji, obok zdrowego żywienia, aktywnego trybu życia i wybierania produktów o wysokiej jakości nie jest już chwilowym trendem, a coraz częstszym sposobem na życie. 

Co charakteryzuje naturalne perfumy bez chemii? Oto najważniejsze cechy:

  • brak parabenów, które pełnią rolę chemicznych konserwantów,
  • brak sztucznych substancji zapachowych,
  • zapachy tworzone są wyłącznie z naturalnych składników (jak esencje roślinne czy olejki eteryczne),
  • brak sztucznie wyprodukowanych substancji syntetycznych,
  • prosty i łatwy do rozszyfrowania skład,
  • ograniczenie do minimum niepożądanych reakcji na skórze dzięki naturalnym składnikom,
  • brak różnicy pomiędzy zapachem we flakoniku a zapachem po zaaplikowaniu (co często pojawia się po użyciu tradycyjnych perfum),
  • długa trwałość perfum, dzięki wysokiej jakości olejków eterycznych i ekstraktów roślinnych. 

Skład perfum dla osób ze skłonnościami do uczuleń ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – minimalizuje wchłanianie do organizmu niepotrzebnych chemicznych dodatków. Perfumy stosowane bezpośrednio na ciało przedostają się do krwioobiegu, mogą także wywoływać reakcje alergiczne na skórze u osób, które posiadają takie skłonności. Skóra jest w stanie wchłonąć do 60% wszystkich substancji, z którymi ma styczność. W niektórych przypadkach uczulenie może wywoływać nawet sam zapach. Perfumy naturalne to idealne rozwiązanie w takich przypadkach. Stwierdzenie, iż natura doskonale wie co najlepsze ma ogromny sens. Naturalne składniki są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla człowieka. Stosując naturalne perfumy damskie i męskie należy pamiętać, iż przy pierwszym zetknięciu ze skórą zapach jest dość intensywny, ale za chwile pozostaje na skórze tylko „baza” perfum, czyli delikatna i przyjemna nuta zapachowa.  

Naturalne perfumy w kremie

Naturalne perfumy w kremie to bardzo wygodna alternatywa dla klasycznych produktów. Taka postać była już doceniona w starożytności, a obecnie przeżywa swój renesans. 

Zalety naturalnych perfum w kremie:

  • 100% naturalnego składu, bez alkoholu, substancji chemicznych i drażniących,
  • idealny produkt dla osób ze skłonnościami alergicznymi i podrażnieniami na skórze,
  • trwały zapach,
  • działanie pielęgnacyjne dla skóry dzięki zawartości naturalnych olejów i wosków roślinnych,
  • możliwość noszenia perfum ze sobą z uwagi na małe opakowanie,
  • duża wydajność – niewielka ilość „zapachowego” kremu wystarczy do stworzenia trwałego zapachu na określonych partiach ciała,
  • możliwość samodzielnego stworzenia perfum w kremie.

Tego typu perfumy najczęściej umieszczane są w nietuzinkowych pudełkach i kartonowych opakowaniach, pochodzących z recyklingu. Naturalny skład tworzą woski roślinne, olejek z drzewa herbacianego (jako konserwant), olejek z kiełków pszenicy, olejek jojoba, wosk pszczeli, ekstrakt z aloesu oraz roślinne esencje zapachowe (np. olejek z bergamotki, z paczuli, olejki o zapachu leśnych kwiatów). 

Przykładem w pełni naturalnych zapachów są perfumy z wosku pszczelego i olejku jojoba, nazywane także „twardymi” perfumami. Takie składniki idealnie zachowują na długi czas swój aromat, łatwo wchłaniają się w skórę i nie pozostawiają tłustych śladów. Forma kosmetyku (postać kremu) zachowuje przez cały czas swoją konsystencję przy normalnych warunkach użytkowania. 

Naturalne perfumy w olejku 

Naturalne perfumy w olejku to jedne z najbardziej wydajnych perfum. Zawierają bardzo esencjonalne specyfiki - do 40% czystych olejków zapachowych. Charakteryzuje je dość duża wydajność i długie utrzymywanie pożądanego zapachu. Naturalne perfumy z olejków eterycznych nie podrażniają skóry, nie zawierają alkoholu i nie pozostawiają tłustych plam na ubraniach. Olejki pozyskiwane z roślin mają także działanie poprawiające nastrój i przeciwdziałają zmęczeniu.

Do najpopularniejszych olejków eterycznych w perfumach należą:

  • z drzewa sandałowego, który wzmacnia nuty zapachowe,
  • cedrowy, pozyskiwany z drzewa cedrowego, posiadający lekko balsamiczny aromat,
  • różany, pozyskiwany z róży, który z uwagi na wysoką cenę najczęściej pojawia się w ekskluzywnych perfumach,
  • waniliowy, który tworzy słodką kompozycję zapachową,
  • z mirry, który zapachem przypomina woń leśnego runa.

Ekologiczne perfumy, stworzone przy użyciu olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin posiadają ciekawe nuty zapachowe i odznaczają się dość dobrą trwałością, cenioną wśród znawców zapachów.

Jak zrobić naturalne perfumy? 

Czy jest możliwe zrobienie domowych perfum w zaciszu swojego mieszkania czy domu? Oczywiście, że tak. Naturalne perfumy domowej roboty są dość proste do wykonania i z pewnością podkreślą osobowość, spełniając indywidualne oczekiwania zapachowe. Takie perfumy, niezależnie od tego, czy zrobione są z kwiatów czy olejków eterycznych posiadają zawsze 3 główne nuty zapachowe:

  • nuta głowy – intensywny zapach wyczuwalny na samym początku, który dość szybko znika,
  • nuta serca – zapach wyczuwalny bezpośrednio po nucie głowy, zdecydowanie trwalszy, choć z pewnością bardziej subtelny,
  • nuta bazowa – podstawa perfum, która powinna współgrać z nutą serca.

Każde perfumy (nie tylko naturalne) składają się z trzech takich kompozycji zapachowych. Wystarczy przygotować odpowiednie składniki, połączyć je w odpowiedniej proporcji, aby uzyskać odpowiednie perfumy naturalne damskie.

Jak zrobić domowe perfumy z olejków eterycznych? 

Składniki:

  • olej jojoba (baza) – 20 ml,
  • zestaw dowolnych olejków eterycznych, najlepiej trzech – łącznie 5 ml,
  • buteleczka szklana z dozownikiem,
  • zlewka (naczynie do mieszania olejków z bazą),
  • zakraplacz.

Do zlewki powoli wlewać po kilka kropli każdego z olejków, aż do uzyskania pożądanego zapachu. Olejki eteryczne połączyć z bazą i delikatnie (ale dokładnie) wymieszać. Przelać do przygotowanej wcześniej butelki i jeszcze raz wymieszać. W przypadku uzyskania zbyt intensywnej nuty zapachowej warto dodać jeszcze odrobinę oleju jojoba. Perfumy na bazie oleju można wcierać w skórę. Bazą takich naturalnych domowych perfum może być także spirytus, ale wtedy powstają perfumy do rozpylania. Najlepiej jako bazę wykorzystać mieszankę spirytusu – 80% etanolu i 20% wody destylowanej. Perfumy odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie i delikatnie wstrząsać butelką raz dziennie, aby dokładnie wymieszać olejki z bazą. 

Jak zrobić domowe perfumy z kwiatów?

Składniki:

  • płatki świeżych kwiatów (np. róży, bzu lub fiołków),
  • woda destylowana – 2 szklanki,
  • miseczka, 
  • gaza,
  • gliceryna – 3 krople,
  • butelka szklana, najlepiej ciemna.

Wyłożyć miseczkę gazą, położyć płatki kwiatów i zalać wodą destylowaną. Pamiętać, aby gaza była dość szeroka i wychodziła sporo poza miskę. Przykryć miseczkę talerzem i zostawić na noc. Po nocy wyjąc gazę z kwiatami i mocno ją zawiązać.  Wodę z miski przelać do małego rondelka i włożyć do niej gazę z związanymi płatkami kwiatów. Delikatnie „dusić” na bardzo małym ogniu przez kilkanaście minut, ale nie doprowadzać do wrzenia. Po ostygnięciu przelać do buteleczki, dodać glicerynę, co pozwoli utrwalić zapach. 

Bibliografia:

  1. A. Pawlik, M. Niewęgłowska-Wilk, J. Kalicińska, R. Śpiewak „Kosmetyki naturalne, biologiczne i ekologiczne. Gwarancja bezpieczeństwa czy marketing?”, Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Uniwersytet Jagielloński, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017/vol. 6,
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych,
  3. M. Tyszko „Pielęgnacja naturalna”, wyd. Natuli, 2020, ISBN 978-83-66057-19-7. 
  4. A. Wasilenko „Świat perfum”, wyd. „Dobre słowo”, Grodków 2011, ISBN-978-83-62541-26-3,
  5. G. Buchbauer, A. Koll „Sztuka perfumerii – o substancjach zapachowych”, Kosmetologia Estetyczna/2/2012/vol.1. 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down