Młoda dziewczyna przeczesuje długie włosyMłoda dziewczyna przeczesuje długie włosy
Szampony trychologiczne to specjalistyczne produkty do pielęgnacji włosów i ksóry głowy / fot. Ioann-Mark Kuznietsov on Unsplash

z2024-02-06

Szampon trychologiczny to produkt, który wspiera terapię różnych schorzeń, dotyczących skóry głowy i włosów. Ich niewłaściwa pielęgnacja prowadzi często do zaburzeń i pogłębia istniejące już problemy, takie jak wypadanie włosów czy łupież. Przeczytaj, jaki szampon wybrać, aby zapewnić komfort skórze głowy i cieszyć się zdrowymi włosami. 

Czym są szampony trychologiczne?

Szampony trychologiczne przeznaczone są do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy, skłonnej do podrażnień. Już sama nazwa wskazuje dokładnie na ich przeznaczenie. 

Trychologia to nauka, która zajmuje się diagnozowaniem problemów skóry głowy i włosów. Szampon trychologiczny ma za zadanie nie tylko pielęgnować włosy, ale także wspomagać leczenie trychologiczne, związane z wypadaniem włosów i ich słabą kondycją. 

Składniki tego typu szamponów są tak dobierane, aby:

  • łagodzić podrażnienia skóry głowy,
  • likwidować uczucie swędzenia,
  • utrzymywać zrównoważoną florę bakteryjną skóry głowy,
  • minimalizować stany zapalne,
  • wzmacniać procesy regeneracyjne włosów.

Dermokosmetyki do włosów, do których należy także szampon trychologiczny, występują również w postaci serum, ampułek, odżywek i masek do włosów. 

Ich zadaniem jest rozwiązywanie tych problemów, z którymi tradycyjne kosmetyki i szampony do włosów nie są w stanie sobie poradzić. 

Przede wszystkim przeciwdziałają wypadaniu włosów, ich osłabieniu, walczą z przedwczesnym łysieniem i łysieniem plackowatym oraz nadmiernym przetłuszczaniem włosów. 

Szampon trychologiczny na wypadanie włosów 

Zadaniem szamponów trychologicznych przeciw wypadaniu włosów jest przede wszystkim wzmocnienie przerzedzonych włosów, które zostały osłabione z wielu przyczyn. 

Szampon trychologiczny na porost włosów także wspomaga ich odrastanie. Przy używaniu tego typu kosmetyków należy zawsze pamiętać o dokładnym masażu skóry głowy podczas mycia włosów. 

Masaż ma kluczowe znaczenie, ponieważ zwiększa przepływ krwi i krążenie, tym samym wspomaga odżywienie włosów. W ten sposób można skutecznie pobudzić skórę głowy i tym samym stymulować wzrost włosów.

Skuteczność szamponów trychologicznych zależy od ich składu, a głównie składników aktywnych, które stymulują skórę głowy i prawidłowo ją oczyszczają. Do takich należą:

  • białka, które zapobiegają łamaniu włosów;
  • aminokwasy, które przeciwdziałają przerzedzaniu włosów;
  • naturalne oleje;
  • ekstrakt ze słodkich migdałów, który odżywia skórę głowy;
  • alantoina, która utrzymuje właściwą hydratacje (uwodnienie) warstwy rogowej; 
  • ekstrakt z chińskiej herbaty, który działa przeciwzapalnie;
  • nostrzyk lekarski, który opóźnia starzenie się włosów;
  • pokrzywa, która wzmacnia włosy;
  • witaminy B i K;
  • prowitaminy A i C;
  • papryka roczna, która wzmacnia dopływ krwi do cebulek włosowych;
  • wyciąg z wierzbówki, który hamuje wpływ androgenów na mieszki włosowe;
  • kofeina, która pobudza krążenie i hamuje wypadanie włosów;
  • żeń-szeń, który pobudza procesy regeneracyjne i zapobiega wypadaniu włosów.

Szampony trychologiczne, dzięki odpowiednio dobranym składnikom, zabezpieczają włosy przed nadmiernym wypadaniem, intensywnie je nawilżają i regulują pH skóry głowy.

Jak działa szampon trychologiczny oczyszczający?

Szampon trychologiczny oczyszczający to rodzaj naturalnego specjalistycznego kosmetyku, który skutecznie usuwa znieczyszczenia z włosów, jednocześnie ich nie wysuszając i nie niszcząc. 

Głównym zadaniem takiego szamponu jest oczyszczanie mieszków włosowych. Należy go stosować, gdy skóra głowy jest narażona na zewnętrzne zanieczyszczenia, nadmierną ekspozycję na światło czy po chemicznych inwazyjnych zabiegach na włosach.

Do skutecznych składników trychologicznych szamponów oczyszczających należą:

  • betaina kokosowa – skutecznie usuwa brud z powierzchni włosów, zapobiega ich elektryzowaniu;
  • ekstrakt z owoców czarnej porzeczki – posiada działanie ściągające i nawilżające, zawiera witaminę C i składniki mineralne;
  • ekstrakt z korzenia mydlnicy lekarskiej – naturalny składnik pieniący o działaniu przeciwłupieżowym.

Szampon przeciwłojotokowy trychologiczny 

Działanie oczyszczające posiada także szampon trychologiczny przeciwłojotokowy. Na każdych włosach gromadzi się sebum. Jeśli jest produkowane w odpowiedniej ilości sprawia, że włosy są wodoodporne i elastyczne. 

Wytwarzane w większych ilościach powoduje łojotok. Takie włosy stają się ciężkie i mają skłonność do przetłuszczania się. Szampon przeciwłojotokowy zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum i jednocześnie wzmacnia włosy. 

Skutecznymi substancjami, które hamują łojotok są:

  • ekstrakt z łopianu, który reguluje wydzielanie łoju i działa przeciwzapalnie;
  • ekstrakt z kwiatów lipy, który działa ściągająco na skórę głowy;
  • tymianek, który działa odkażająco i przeciwzapalnie;
  • ekstrakt z drożdży, który skutecznie pielęgnuje łojotokową skórę głowy, włącznie ze zmianami zapalnymi;
  • witamina B3, która reguluje prace gruczołów łojowych i skutecznie zmniejsza ich produkcję;
  • biała pokrzywa z dodatkiem siarki, która hamuje łojotok i działa przeciwzapalnie. 

Skuteczne oczyszczanie z sebum i dodatkowo z łupieżu posiada szampon trychologiczny przeciwłupieżowy. Łupież to choroba skóry głowy, która przyjmuje różne postaci (łupież tłusty lub suchy) i wymaga szczególnej pielęgnacji. 

Jednym ze skutecznych składników produktów przeciwłupieżowych do włosów jest kwas salicylowy, który skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek. Działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne wykazuje także olejek z drzewa herbacianego. 

Stosowanie trychologicznych szamponów przeciwłupieżowych jest skuteczną metodą usuwania łupieżu, zapobieganiu jego nawrotom i wzmacniania włosów. 

Potrzebujesz skonsultować wypadanie włosów bądź łysienie ze specjalistą? Sprawdź lekarzy dermatologów w Dimedic.

Bibliografia:

  1. dr n. med. Andrzej Szmurło „Łupież – zaburzenie skóry głowy”, Klinika Nova Derm w Warszawie,
  2. Marta Bednarek, Claudia Musiał, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, Klinika Kosmetologii i Trychologii Esthetic „Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy”, Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2019 / vol. 8,
  3. Małgorzata Szklarczyk, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego „Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów”,
  4. Monika Krzyżostan „Włosy osłabione, zniszczone, wypadające”, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2019. 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down