2024-07-22
Kilka lat temu, wraz z ukazaniem się książki „Sekrety urody Koreanek”, światem beauty wstrząsnęły rewelacje na temat holistycznego podejścia Azjatek do pielęgnacji twarzy, które koncentruje się zarówno na zdrowiu, jak i na wyglądzie skóry. Kobiety z całego świata zaczęły wprowadzać, jako swoją rutynę pielęgnacyjną, dziesięć kroków azjatyckiej pielęgnacji, a azjatyckie kosmetyki podbiły światowy rynek. Ta ekspansja trwa do dziś, a azjatycka pielęgnacja to nadal bardzo popularny sposób dbania o skórę twarzy.
Azjatycka pielęgnacja jest oparta zarówno na japońskich, jak i na koreańskich sposobach dbania o skórę. Często te terminy są używane zamiennie, jednak – mimo wielu podobieństw – są to dwie różne rutyny pielęgnacyjne.
Niniejszy artykuł przybliża dziesięć etapów koreańskiej pielęgnacji twarzy oraz wskazuje na różnice między koreańską a japońską pielęgnacją.
Co wyróżnia azjatycką pielęgnację?
Azjatycka pielęgnacja skóry, zwłaszcza słynne koreańskie i japońskie rutyny, opiera się na przekonaniu, że pielęgnacja skóry jest formą dbania o siebie i jest codziennym rytuałem, który należy celebrować.
W przeciwieństwie do wielu zachodnich metod, które koncentrują się na osiągnięciu efektów w jak najkrótszym czasie, w azjatyckiej pielęgnacji kładzie się nacisk na zapobieganie, nawilżanie i odżywianie, dążąc do trwałych rezultatów.
Pielęgnacja to nie tylko kosmetyki. W Azji podstawą dbania o skórę jest styl życia oraz codzienne nawyki, dlatego Azjatki dbają o wystarczającą ilość snu oraz odpowiednie nawodnienie (np. w postaci herbat bogatych w antyoksydanty, które wspierają mechanizmy obronne organizmu).
Pielęgnację azjatycką wyróżnia zamiłowanie do masażu twarzy – jest on wykonywany bardzo często (nawet każdego dnia), poprawia wygląd skóry i owal twarzy, redukuje obrzęki oraz rozluźnia mięśnie.
fot. shutterstock
Koreańska a japońska pielęgnacja twarzy – co je różni?
Koreańskie i japońskie rutyny pielęgnacji skóry są znane ze swojej skuteczności i innowacyjnych podejść, jednak różnice między nimi tkwią w ich kulturowym pochodzeniu, filozofii oraz formułach produktów.
Filozofia oraz podejście
Koreańska pielęgnacja skóry jest oparta na globalnych trendach, promujących standardy piękna. Charakteryzuje się wysokim poziomem zaangażowania i reakcji na opinie konsumentów, co prowadzi do szybkich innowacji i rozwoju produktów.
Natomiast japońska pielęgnacja skóry obejmuje filozofię wabi-sabi, polegającą na odnajdywaniu piękna w prostocie i niedoskonałości.
Skutkuje to bardziej minimalistycznym podejściem oraz głębokim zakorzenieniem w praktykach kulturowych i w tradycyjnych składnikach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Rutyna
Koreańska pielęgnacja skóry zazwyczaj obejmuje dziesięć etapów, w tym: produkt myjący na bazie olejku, środek oczyszczający na bazie wody, peeling, tonik, esencję, serum, maskę w płachcie, krem pod oczy, krem nawilżający, filtr przeciwsłoneczny. Bardzo ważne jest warstwowe nakładanie produktów w odpowiedniej kolejności.
Z kolei japońska pielęgnacja skóry opiera się na uproszczonej rutynie, zwykle obejmującej podwójne oczyszczanie (olejek i pianka), balsam (podobny do toniku), serum, krem nawilżający oraz filtr przeciwsłoneczny, przy czym podwójne oczyszczanie zapewnia dokładne usuwanie makijażu i głębokie oczyszczanie.
fot. shutterstock
Składniki i produkty
Koreańska pielęgnacja jest znana z innowacyjnych składników, takich jak śluz ślimaka, jad pszczeli i fermentowane ekstrakty.
Oferuje szeroką gamę tekstur i typów produktów, w tym esencje, ampułki i maski w płachcie, a także wiele nowości, aby nadążać za trendami i wymaganiami konsumentów.
Z kolei japońska pielęgnacja skóry kładzie nacisk na tradycyjne, naturalne składniki, takie jak otręby ryżowe, zielona herbata, olej kameliowy i sake, a produkty są często projektowane z myślą o funkcjonalnej prostocie i skuteczności.
Ochrona przeciwsłoneczna
Zarówno japońskie, jak i koreańskie kremy przeciwsłoneczne są innowacyjne i charakteryzują się najwyższą skutecznością, ale różni je podejście do formuły, składników, opakowania, a także oczekiwań konsumenta.
W koreańskich kremach przeciwsłonecznych nacisk często jest położony na nawilżenie, wielofunkcyjność i trendy, natomiast japońskie produkty przeciwsłoneczne odznaczają się prostotą, trwałością i funkcjonalnością.
Obie rutyny pielęgnacyjne mają na celu uzyskanie zdrowej i promiennej skóry, ale w każdej z nich cel ten osiąga się z pomocą innej filozofii oraz innymi metodami.
Koreańska pielęgnacja skóry kładzie nacisk na kompleksowe, wieloetapowe podejście, skupiając się na nawilżeniu i zapobieganiu, wykorzystując innowacyjne i modne składniki.
Japońska pielęgnacja z kolei stawia na prostotę, tradycję i stosowanie sprawdzonych, naturalnych składników, koncentruje się na długotrwałym zdrowiu skóry.
Mając świadomość tych różnic, możemy dostosować naszą własną rutynę pielęgnacyjną do indywidualnych potrzeb i preferencji, wykorzystując elementy zarówno koreańskiej, jak i japońskiej tradycji w celu uzyskania optymalnych rezultatów.