kobieta ma nakładany makijażkobieta ma nakładany makijaż
Naturalny makijaż odmładza i podkreśla atuty dojrzałej twarzy / fot. Curated Lifestyle on Unsplash

2024-11-29

W makijażu dojrzałych kobiet najistotniejsze jest odmłodzenie, nadanie wyrazistości i przywrócenie twarzy kontrastu. Lekkość, naturalność i elegancja to hasła przewodnie. Jak osiągnąć taki efekt? – radzi Daniel Sobieśniewski, wizażysta Natury.

Skóra z wiekiem znacznie zmniejsza gęstość oraz zaczyna tracić naturalne nawilżenia. Z wiekiem na twarzy zanikają kontrasty – cera blednie, jaśnieją rzęsy, czerwień wargowa staje się mniej intensywna. Dlatego zanim zaczniemy aplikować kolorowe kosmetyki, niezbędne jest właściwe przygotowanie, czyli odpowiednia pielęgnacja, dojrzałej skóry.

Przygotowanie przed makijażem

Na skórę najlepiej nałożyć krem pielęgnacyjny, nawadniający, liftingujący, z filtrem UV. Dzięki temu cera jest bardziej chłonna i mniej narażona na utratę wody, a makijaż nie przesuszy jej i dłużej będzie wyglądał świeżo.

Pamiętaj o kremie pod oczy, aby korektor tuż pod okiem nie podkreślił zmarszczek i nie wyglądał sucho. Na koniec delikatnie wklepuj bazę pod makijaż, najlepiej o działaniu rozświetlającym lub ujędrniającym. Bazy matujące i silikonowe nakładamy tylko w przypadku cery bardzo tłustej, z widocznymi porami.

Podkład

Najlepiej sprawdzają się podkłady o płynnej konsystencji: średnio kryjące, nawilżające, liftingujące lub rozświetlające. Gęstych, mocno kryjących podkładów używamy tylko punktowo. Podkład dobieramy idealnie do koloru twarzy.

Podczas aplikacji produktów na twarz należy trzymać się zasady: „mniej znaczy więcej”. Pamiętaj o dekolcie – cera w tym miejscu często ma widoczne naczynka czy zmiany pigmentacyjne. Najlepiej na dekolt nałożyć delikatny podkład, a to, co przebija, zakryć punktowo korektorem kryjącym.

Korektor

Najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek są okolice oczu, a w dodatku skóra wokół nich jest bardzo wrażliwa i może nie tolerować niektórych kosmetyków. W przypadku korektorów, tak jak w przypadku podkładów, sięgaj po te o lekkiej konsystencji.

Delikatnie wklepuj korektor opuszkiem palca, żeby lepiej złączył się ze skórą. Często przydaje się korektor w odcieniu łososiowym, który doskonale sobie poradzi z przebarwieniami w odcieniach oliwki, szarości czy brązu.

paleta do konturowaniafot. shutterstock

Puder

Do utrwalenia podkładu należy wybrać lekki, sypki puder, który nie obciąży skóry i nie będzie wyglądał sucho. Nadmierna pudrowość może przesuszyć już i tak pozbawioną wilgoci skórę oraz podkreślić zmarszczki.

Ostrożnie aplikuj rozświetlacz – modna tafla będzie podkreślała niedoskonałości i „kurze łapki". Stosuj delikatny, subtelny kosmetyk rozświetlający i nakładaj go bliżej kości policzkowych.

Róż i bronzer

Nie od dziś wiadomo, że naturalny rumieniec odmładza cerę i dodaje świeżości. Zatem na szczytach kości policzkowych obowiązkowo powinien pojawić się róż w delikatnym, brzoskwiniowo-koralowym lub cielistym odcieniu.

Raczej unikaj różu w intensywnym odcieniu różowym czy pomarańczowym, bo mogą one podkreślać wszelkie zmiany w odcieniu czerwonym, np. rozszerzone naczynka czy problemy z trądzikiem różowatym.

U kobiet dojrzałych idealnie sprawdzą się róże w kremie lub żelu. Bronzer powinien być neutralny lub o barwie ciepłej, ale bardzo delikatny. Pamiętaj, że mocne konturowanie i używanie bronzera w nadmiarze postarza.

Oczy

Do podkreślania oczu używaj cieni satynowych i matowych. Niestety, te o mocno błyszczących i perłowych fakturach, jak również o zbyt ciemnych oraz jaskrawych kolorach mogą wyglądać niekorzystnie i sprawiać wrażenie łuskowatego i pomarszczonego oka.

Dobrze prezentują się kolory należące do chłodnej i neutralnej palety barw – w takich dojrzałe kobiety wyglądają korzystniej. Wybieraj kolory takie jak neutralny brąz, łosoś, morela, pudrowy, zgaszony róż, brąz, beż. Obrys oczu powinien być subtelny i raczej tylko mający na celu podkreślenie konturu.

Czarne, grube kreski lub ciemny makijaż dodadzą lat. Prostym trikiem makijażowym powiększającym oczy jest użycie na dolnej linii wodnej powieki cielistej kredki. Makijaż oka na wieczór warto wzbogacić naturalnymi kępkami rzęs o długości 10 i 8 mm. Te o rozmiarze 12 mm często przy powiece dojrzałej są za długie i sięgają do brwi.

kosmetyki kolorowe i kosmetyczkafot. shutterstock

Brwi

Efekt liftingu bez użycia skalpela da odpowiednio ukształtowana brew. Pamiętaj, że brwi mają magiczną moc odwracania siły grawitacji. Pięknie wyregulowana, przystrzyżona lub „namalowana" brew odwraca uwagę od opadającej powieki i powoduje, że oko staje się weselsze.

Brwi pomaluj kredką, pomadą lub specjalnymi cieniami. Ich właściwa długość, uniesienie i kolor optycznie powiększą oczy i uniosą kąciki zewnętrzne ku górze. Nie przesadzaj z kolorem – brwi nie powinny być elementem, który się wybija. Zbyt ciemne i bardzo grube mogą dodać nawet 10 lat. Kolor brwi staraj się dopasować do włosów (mogą być maksymalnie o ton ciemniejsze od włosów).

Usta

Usta, to drugi po oczach, newralgiczny punkt twarzy – wokół ust z wiekiem pojawia się siateczka zmarszczek, a sam kontur ulega rozmyciu. Przed nałożeniem pomadki lub błyszczyka na usta dobrze jest je obrysować konturówką w identycznym kolorze. To pozwoli na stabilne utrzymanie kosmetyków wzdłuż konturu ust, bez nieestetycznego rozmazywania się i zagłębiania ich w zmarszczki.

Najlepsze będą pomadki ujędrniające z zawartością składników odżywczych i natłuszczających oraz minimalizujących zmarszczki wokół ust, np. zawierające kolagen, masło shea, składniki mineralne i witaminy A oraz E. Matowe i w odcieniu jasnej perły mogą zaznaczać nierówności na ustach.

Jeśli problemem są wąskie usta, rezygnujemy z mocno kryjących pomadek w ciemnych kolorach – znacznie lepszy będzie błyszczyk w delikatnym, naturalnym kolorze. Konturówką można wypełnić całe usta, aby mieć gwarancję trwałości pomadki przez cały dzień. Korektor w zewnętrznych kącikach subtelnie je rozjaśni i niesie ku górze.

Utrwalenie

Na koniec warto utrwalić makijaż. Zastępujemy mocny fixer wodoodporny delikatniejszym i bardziej nawilżającym, który w ciągu dnia odświeży makijaż i tym samym przedłuży jego trwałość. Może to być także woda termalna lub hydrolat.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Daniel Sobieśniewski
Daniel Sobieśniewski

Dyplomowany mistrz w zawodzie wizażysta-stylista. Uhonorowany tytułem ARTYSTA ROKU 2014 przez magazyn Make Up Trendy. Oficjalny makijażysta
marki KOBO Professional. Wizaż to jego praca, powołanie i życiowa pasja. Twarz traktuje jak malarskie płótno, a kosmetyki jak paletę barw – to pozwala
mu tworzyć osobiste, subtelne i kobiece makijaże. Daniel od wielu lat maluje osoby publiczne, uczestniczy w licznych sesjach zdjęciowych, pokazach mody oraz programach TV...

Komentarze
chevron-down