Masaż Kobido ma na celu ożywienie i dotlenienie skóry twarzy, co poprawia jej jędrność i napięcie / fot. shutterstock
Masaż Kobido to starożytna japońska sztuka pielęgnacji skóry, znana ze swoich wyjątkowych właściwości odmładzających. Wykorzystując techniki masażu, akupresury i drenażu limfatycznego, Kobido nie tylko poprawia kondycję skóry, ale także stymuluje przepływ energii w organizmie. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać masaż Kobido w domowym zaciszu.
Co to jest masaż Kobido i jakie są jego korzyści dla skóry?
Masaż Kobido — co to takiego? Zabieg ten ma za zadanie stymulować i dotlenić skórę naszej twarzy oraz sprawić, że stanie się ona bardziej jędrna i napięta. Za pomocą Kobido opadający owal twarzy podnosi się, dzięki czemu zyskamy młodszy i bardziej promienny wygląd i to bez użycia skalpela. To dzięki tym właściwościom, wiele osób określa go jako niechirurgiczny lifting twarzy. Dodatkowo zabieg masażu Kobido pozwala nam się odprężyć i zrelaksować oraz sprawić, że zredukowane zostanie napięcie, nie tylko z twarzy, ale i z całego ciała.
Masaż Kobido — efekty, których możesz się spodziewać, są naprawdę spektakularne. Przede wszystkim po sesji Kobido twarz jest odświeżona, odżywiona i lepiej ukrwiona. Mięśnie twarzy są uwolnione od napięć, a włókna kolagenowe aktywowane za sprawą masażu, dzięki czemu możemy pozbyć się drobnych zmarszczek. Dotleniona za pomocą stymulacji skóra staje się także bardziej promienna i wygląda na znacznie zdrowszą.
Jedna sesja masażu Kobido trwa z reguły od 60 do 90 minut. Podczas zabiegu masowana jest skóra głowy, twarz, szyja oraz dekolt. Aby uzyskać dobrze widoczne efekty wizualne, zabieg należy systematycznie i regularnie powtarzać (najlepiej raz w miesiącu). Pomiędzy profesjonalnymi sesjami Kobido zaleca się także wykonywać zabiegi uzupełniające w domu. Mogą nimi być na przykład automasaż twarzy, joga twarzy, masaż kamieniem Gua Sha, roller do twarzy czy wykorzystujący masażery jadeiltowe do twarzy — efekty tych zabiegów możesz zauważyć już po pierwszym razie.
Skąd się wziął masaż Kobido — Japońska tajemnica młodości
Korzeni masażu Kobido należy szukać w starożytnej Japonii. Właśnie tam narodziła się sztuka Kobido – masażu twarzy, który ma otrzeć na głębsze warstwy skóry i tkanki podskórnej. W języku japońskim ko tłumaczymy jako starożytny, bi to inaczej piękny, a do – droga. W dokładnym znaczeniu Kobido to więc „starożytna droga do piękna”.
Przez wieki masaż Kobido był rzeczywiście strzeżoną tajemnicą, którą przekazywano z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj Kobido wkracza do światowego mainstreamu jako skuteczna metoda odmładzania skóry twarzy, oferując holistyczne podejście do pielęgnacji twarzy i wewnętrznej harmonii.
Krok po kroku: jak wykonać masaż Kobido w domu
Technika wykonywania masażu Kobido ta ma na celu aktywowanie i stymulowanie zarówno skóry, jak i mięśni, tak aby nasza twarz wyglądała zdrowiej i młodziej. Aby go wykonać, nie musisz jednak umawiać się do profesjonalnej masażystki. Kobido możesz wykonać samodzielnie w domu. Jest to prosty, naturalny i darmowy sposób na poprawę kondycji swojej skóry.
Zanim przystąpisz do masażu, przygotuj niezbędne do jego wykonania produkty. Zaopatrz się w kosmetyki do demakijażu, opaskę do włosów i oczywiście odpowiedni olejek do masażu Kobido. Najlepiej, aby był naturalny, np. ze słodkich migdałów lub z opuncji figowej, który dobroczynnie wpłynie na stan Twojej skóry. Następnie zapewnij sobie wygodne i relaksujące miejsce, zwiąż włosy i umyj ręce. Tak przygotowana możesz przystąpić do wykonania automasażu Kobido. Przed wykonaniem masażu należy odpowiednio przygotować skórę, oczyszczając ją z wszelkich zanieczyszczeń i resztek makijażu. Na czystą skórę nałóż olejek i rozpocznij masaż.
Jak prosto wykonać masaż Kobido w domu, krok po kroku:
- masaż policzków: rozpocznij od masażu policzków, łącząc palce w parę i wykonując ruchy góra-dół zaczynając od żuchwy i kierując się w stronę skroni. Delikatnie przyciskaj dłonie do skóry tak, aby stymulować krążenie.
- masaż okolicy oka: wykorzystując palec środkowy i serdeczny, wykonywaj okrężne ruchy masujące wokół oczu, poruszając się od środka czoła w kierunku skroni, a następnie powracając w stronę nosa.
- masaż czoła ruchami zygzakowatymi: kontynuuj masaż ruchami zygzaka na czole. Dzięki temu rozluźnisz mięśnie twarzy. Oprzyj kciuki na skroniach i używając palców wskazujących na zakładkę, dociskając je mocno do skóry, wykonaj ruchy zygzakowate, przesuwając się na 3-4 poziomach w obrębie czoła.
- masaż bruzd nosowo-wargowych: palcem serdecznym i środkowym wykonaj okrężne ruchy wokół ust. Następnie, jednym palcem, masuj delikatnie punkty przy kącikach ust, starając się je unieść do góry.
- zakończenie masażu: na zakończenie, wykonaj uciskający masaż punktów na twarzy, które są często napięte: czoło, obszar między brwiami, łuki brwiowe, szczyty kości policzkowych, kąciki oczu, okolice nosa, policzki i broda. Utrzymuj ucisk na każdym punkcie przez około 5 sekund.
Masaż Kobido — jak często należy wykonywać domowy masaż Kobido? 2-3 razy w tygodniu. Powinniśmy go traktować jednak nie jako panaceum na pozbycie się zmarszczek, a przede wszystkim jako profilaktykę, która pomoże nam dłużej zachować młody wygląd.
fot. shutterstock
Najczęstsze błędy podczas wykonywania masażu Kobido i jak ich unikać
Masażu Kobido nie można przedawkować. Niemniej jednak istnieje kilka częstych błędów popełnianych podczas jego wykonywania. Są to przede wszystkim:
- ciągnięcie mięśni w dół zamiast w górę
- nieodpowiedni kierunek wykonywania masażu
- wykonywanie zabiegu na skórze uszkodzonej, z aktywnymi zmianami trądzikowymi, zapalnymi oraz u osób cierpiących na choroby skóry
- nieodpowiednia higiena miejsca pracy oraz osoby wykonującej zabieg
- wykonywanie masażu osobom, które w niedawnej przeszłości korzystały z zabiegów z użyciem lasera, kwasów, mezoterapii oraz wypełniaczy.
- wykonywanie zabiegu u osób zaraz po ekstrakcji zęba, przechodzących infekcje oraz mających gorączkę.
Chociaż Kobido ma wiele zalet, to należy pamiętać, że jest to drenaż limfatyczny — efekty uboczne po jego wykonaniu mogą więc wystąpić, ale z reguły są one przejściowe.
Masaż Kobido — skutki uboczne:
- zaostrzenie i rozsianie zmian zapalnych i trądzikowych na twarzy
- reakcje alergiczne na olejki do masażu
- ból w trakcie oraz po wykonanym zabiegu
- nadwrażliwość i nadreaktywność skóry
- opuchnięta twarz i przejściowy obrzęk
Masaż Kobido: idealne połączenie z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi
Masaż twarzy Kobido można wykonać jako samodzielny zabieg, bądź jako dodatek do innych zabiegów pielęgnacyjnych skóry twarzy i dekoltu. Jako dopełnienie masażu Kobido często stosuje się zabiegi nawilżające, liftingujące i odmładzające. Może być on także świetnym uzupełnieniem terapii z użyciem toksyny botulinowej, zabiegów opartych na kwasie hialuronowym, stymulatorach tkankowych, czy peelingach kwasowych.
Należy jednak pamiętać, że między zabiegami medycyny estetycznej a masażem Kobido trzeba zachować odpowiedni odstęp czasowy. Dlatego też skonsultuj się z kosmetologiem lub lekarzem, zanim się na niego zdecydujesz, a wykonałaś lub planujesz wykonać u siebie zabiegi z zakresu kosmetologii, lub medycyny estetycznej.