wymodelowany łuk brwiowywymodelowany łuk brwiowy
Brwi odrastają w sposób naturalny, ale można wspomóc ten proces różnymi naturalnymi sposobami / fot. shutterstock

2024-05-31

Czy brwi odrastają? Jak zagęścić brwi? To pytania, które często zadają sobie osoby poszukujące skutecznych sposobów na piękną oprawę oczu. Naturalne metody stymulowania wzrostu brwi cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają uniknąć sztucznych substancji i mogą przynieść pożądane rezultaty. Dowiedz się, jakie możesz zastosować sposoby, aby zagęścić i pobudzić wzrost brwi oraz uzyskać piękny, wyraźny łuk brwiowy. 

Jak dbać o brwi, aby były gęste i silne?

Gęste i dobrze wymodelowane brwi to nie tylko modny trend, ale także możliwość do nadania kształtu i wyrazu twarzy. 

W poszukiwaniu perfekcyjnego łuku brwiowego wiele osób stosuje różnego rodzaju środki pielęgnacyjne, typu serum czy olejek do brwi, wspomagając tym samym ich wzrost i gęstość. 

Również odżywka do brwi jest specjalnie opracowanym produktem, który zawiera składniki aktywne, takie jak biotyna, keratyna, witaminy i minerały, mające na celu pobudzenie wzrostu i odżywienie słabych brwi. 

Regularne stosowanie odżywki może przyczynić się do ich zagęszczenia i wzmocnienia, nadając im zdrowszy wygląd.

Podobnie jak odżywki, serum do brwi zawiera skoncentrowane substancje aktywne, które mają za zadanie stymulować wzrost włosków. 

Może być ono bardziej skoncentrowane niż odżywki, co przyniesie szybsze efekty. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie produkty są skuteczne, nie wszystkie zadziałają tak samo u każdej osoby, dlatego warto wybierać te zawierające naturalne i sprawdzone składniki oraz sprawdzić opinie użytkowników i specjalistów.

Co stosować na porost brwi? Olejek, serum czy odżywka?

Dla chcących regularnie dbać o brwi można bez wątpienia polecić stosowane od wieków naturalne olejki, takie jak olej rycynowy, olej kokosowy czy olej migdałowy, które są bogate w składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, wzmacniające i stymulujące ich wzrost. 

Długie, gęste brwi są aktualnie jednym z najbardziej pożądanych elementów w świecie urody. Jeśli jednak masz naturalnie cienkie brwi lub zmagasz się z ich przerzedzeniem, istnieje kilka produktów i metod, które mogą pomóc je zagęścić. 

Po pierwsze, regularne stosowanie odżywki, serum lub olejku może pobudzić wzrost nowych włosków. 

Dodatkowo cuda może zdziałać również makijaż - cienie do brwi, mydełka czy żele, mogą pomóc w wypełnieniu i wymodelowaniu brwi, nadając im bardziej pełny i zdefiniowany kształt, a także sprawić, by twarz stała się bardziej wyrazista. 

Nie zapomnij nadać rzęsom objętości i długości, stosując tusze do rzęs, dzięki którym oko stanie się pełniejsze, a rzęsy mogą skutecznie odwrócić uwagę od rzadszych brwi. 

Najlepsza odżywka do rzęs z apteki to oczywiście ta, która zawiera wszystkie składniki aktywne o działaniu wzmacniającym i stymulującym wzrost włosków, typu biotyna, keratyna, pantenol czy wspomniane wyżej olejki. 

Ponadto, specjalnie opracowane serum do brwi, zawierające składniki aktywne, takie jak peptydy, witaminy i minerały, mogą również przyspieszyć odrastanie i zagęścić brwi. 

Tempo odrastania brwi może być różne w zależności od indywidualnych predyspozycji genetycznych, stanu zdrowia i codziennego trybu życia. 

Ogólnie rzecz ujmując, brwi odrastają od około 0,14 do 0,16 mm dziennie, co oznacza, że pełny cykl odrastania brwi trwa od 4 do 8 tygodni.

dziewczyna pielęgnuje brwifot. shutterstock

Dietetyczne wsparcie dla zdrowia i wzrostu brwi

Co na porost brwi znajdziemy wśród domowych sposób? Z jednej strony możemy wybierać odpowiednie odżywki do rzęs i brwi oraz produkty dostosowane do swoich potrzeb i preferencji. 

Z drugiej jednak, należy pamiętać o zdrowej diecie bogatej w witaminy i minerały, która odgrywa kluczową rolę w kondycji włosków brwiowych.

Dobrze wiedzieć, że stan wszystkich wytworów rogowych naskórka, w tym również brwi czy rzęs, odzwierciedla kondycję całego naszego organizmu. 

Zarówno łamliwe i wysuszone paznokcie, jak również wypadające włosy dają znać, że organizmowi czegoś brakuje lub jest to reakcja na niekorzystne czynniki zewnętrzne.  

Do czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na stan brwi i innych wytworów rogowych naskórka zaliczamy: 

  • dietę ubogą w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, 
  • długotrwały stres, 
  • palenie tytoniu, 
  • spożywanie alkoholu, 
  • nieprawidłową pielęgnację, 
  • przewlekłe zmęczenie. 

Wśród czynników wewnętrznych wymienić można: 

  • niedobory żelaza, biotyny, witaminy A, cynku;
  • wahania stężenia hormonów (np. mocne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po ciąży lub w trakcie menopauzy);
  • niektóre choroby takie jak: łysienie plackowate, łuszczyca, AZS, kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry,  choroby tarczycy, nowotwory i leczenie onkologiczne. 

Podsumowując - tylko utrzymanie zbilansowanej diety bogatej w aminokwasy, witaminy i minerały sprawi, że Twój organizm będzie funkcjonował prawidłowo, a co za tym idzie, będzie sprzyjać mocniejszym brwiom i rzęsom.

zbliżenie na brwi, oczy i rzęsyfot. shutterstock

Problemy ze wzrostem i wypadaniem brwi. Kiedy udać się do specjalisty?

Nadmierne wypadanie rzęs, nazywane również madarozą, to złożony problem, z jakim zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Warto jednak zauważyć, że nie zawsze stanowi on powód do niepokoju. Na górnej powiece człowieka znajduje się zazwyczaj od 120 do 250 rzęs, natomiast na dolnej od 50 do 150. 

Naturalny cykl życia rzęs trwa około 6-10 tygodni, po czym włoski wypadają, a w ich miejscu zaczynają rosnąć nowe. 

Normą jest wypadanie od 1 do 5 rzęs dziennie. Jeżeli jednak widzimy, że są one wyraźnie przerzedzone, a w miejscu utraconych rzęs nie pojawiają się nowe, wówczas należy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu.

W wielu przypadkach jest to tymczasowa dolegliwość, związana np. z narażeniem na silny i długotrwały stres, który wpływa na zwiększenie wytwarzania hormonu stresu, kortyzolu. 

Po powrocie do równowagi i zminimalizowaniu sytuacji stresowych, problem ten znika zazwyczaj samoistnie. 

Zdarza się jednak, że wypadanie brwi i rzęs jest wynikiem toczącego się w organizmie stanu zapalnego, różnego rodzaju chorób skóry, zaburzeń hormonalnych lub nadmiernej ekspresji układu odpornościowego. Wówczas należy zasięgnąć porady lekarza.

Niestety, nie istnieje jeden skuteczny sposób na zahamowanie procesu wypadania rzęs oraz brwi. Istnieje za to, wiele metod leczenia tej przypadłości, a wybór tej odpowiedniej zależy w dużej mierze od źródła problemu. 

Jeżeli u pacjenta została zdiagnozowana konkretna jednostka chorobowa, wówczas lekarz zaleci odpowiednie leczenie, np. terapię kortykosteroidami, która wykazuje dużą skuteczność w leczeniu łysienia plackowatego, egzemy, łuszczycy lub zapalenia skóry. 

Wspomagająco można stosować również leki zawierające minoksydyl, które zalecane są głównie u pacjentów z problemem nadmiernego wypadania włosów.

Alternatywną substancją jest bimatoprost, który powszechnie stosuje się w leczeniu jaskry. Bimatoprost pobudza rzęsy, a także sprawia, że stają się one bardziej widoczne, dłuższe i grubsze. W skrajnych przypadkach można także skorzystać z zabiegu przeszczepu brwi.

Wszystko jednak uzależnione jest od indywidualnego przypadku i zaleceń specjalisty. 

Jeśli jednak nie mamy do czynienia z żadnym konkretnym schorzenie, to regularne stosowanie odpowiednich preparatów, połączone ze zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia, może przynieść pożądane efekty, sprawiając, że Twoje brwi będą piękne, zdrowe i zadbane.

Pamiętaj, aby podczas wybierania produktów do pielęgnacji brwi, zwrócić uwagę na skład, opinie użytkowników oraz dostępność na rynku.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down